Pomogą osobom z niepełnosprawnościami. Miasto ogłosiło konkurs
Lublin ogłosił konkurs ofert na realizację usługi asystenta osobistego dla osób z niepełnosprawnościami w okresie od stycznia do marca 2024 r. Program ma na celu zwiększenie niezależności i poprawę jakości życia najbardziej potrzebujących mieszkańców.
W kontekście rosnącej potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnościami, Miasto Lublin ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację usługi asystenta osobistego. To pierwsza część kompleksowego planu pomocy, który ma na celu ułatwienie codziennego życia osób z niepełnosprawnościami w Lublinie w przyszłym roku.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Już w tę sobotę wielka uliczna zbiórka
Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, Monika Lipińska, podkreśla, że miasto pozyskało dodatkowe środki z Funduszu Solidarnościowego, aby kontynuować tę usługę w roku 2024.
– Czekamy na dopełnienie formalności i podpisanie umowy – zaznacza Lipińska.
W celu zapewnienia ciągłości wsparcia, miasto zabezpieczyło 300 tysięcy złotych w budżecie na pokrycie kosztów usługi w pierwszych miesiącach 2024 roku.
Usługa asystenta osobistego, skierowana do osób z znacznym stopniem niepełnosprawności, obejmuje wsparcie przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 7.00 do 22.00. Asystenci pomagają w codziennych czynnościach, takich jak wyjścia, załatwianie spraw urzędowych, czy uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta.
Pierwsza faza programu, finansowana wyłącznie ze środków miejskich, umożliwi realizację 7 tysięcy godzin usług, z których skorzysta minimum 120 osób. Oferty na realizację tego zadania można składać do 14 grudnia poprzez generator ofert witkac.pl.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin ustanawia nowe standardy dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami
W kolejnym etapie, dzięki 3 milionom złotych pozyskanym z Funduszu Solidarnościowego, Miasto będzie w stanie zaoferować ponad 55 tysięcy godzin usług asystentów osobistych.
W ramach tej inicjatywy, mieszkańcy Lublina skorzystają z usługi bezpłatnie, a wnioski na nabór osób do Programu będą przyjmowane przez organizację wyłonioną w konkursie.
Jak informuje lubelski Ratusz, informacje o zasadach i naborze wniosków na realizację usługi ze środków Funduszu Solidarnościowego podane zostaną w późniejszym terminie.
W 2023 roku, z tej formy pomocy skorzystało blisko 360 lublinian.
fot. Miasto Lublin
Pingback: Wydłużenie ważności orzeczeń i nowe świadczenie. W życie wchodzą ważne zmiany dla osób z niepełnosprawnościami