LublinWiadomości

Lublin pamięta: Obchody 84. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka

Uroczystości z okazji 84. rocznicy inwazji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka odbędą się w najbliższą niedzielę, 17 września, w Lublinie.

Z jednej strony będzie to upamiętnienie ofiar agresji sowieckiej 17 IX 1939 r. poległych na Kresach Wschodnich. Z drugiej strony, uroczystości poświęcone będą również tym, którzy zginęli w Katyniu oraz zmarłym na wygnaniu i w łagrach Sybiru.

Oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacji instytucji i organizacji kombatanckich rozpoczną się o godzinie 10:30 od złożenia kwiatów pod tablicą pamięci por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Spokojnej 1.

Szczegółowy program uroczystości:

godz. 10.30 – złożenie kwiatów pod tablicą por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum KUL (ul. Spokojna 1)
godz. 11.00 – msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski) z udziałem pocztów sztandarowych (ul. Narutowicza 6),
godz. 12.00 – przemarsz ul. Kapucyńską na Plac Litewski,
godz. 12.15 – uroczystość z ceremoniałem wojskowym przy pomniku Nieznanego Żołnierza: odegranie hymnu, apel pamięci, salwa honorowa oraz odegranie utworu „Śpij kolego…”,
godz. 13.00 – przemarsz na pl. Dzieci z Pahiatua (obok Centrum Kultury),
godz. 13.15 – uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki, w tym program artystyczny w wykonaniu uczniów XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz odegranie utworu „Cisza”,
godz. 13.30 – przejazd pod pomnik Ofiar Katynia (ul. Głęboka),
godz. 13.45 – uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia, w tym złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i odegranie utworu „Śpij kolego…”.

Uroczystości z okazji 84. rocznicy inwazji Rosji sowieckiej na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka
fot. Miasto Lublin | Uroczystości na Placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w 2022 roku

Organizatorami uroczystości są: Prezydent Miasta Lublin we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Dyrektorem IPN Oddział w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, Związkiem Sybiraków Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Borowiczan-Sybiraków, Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska Lublin, Towarzystwem Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów w Kraju Oddział w Lublinie, Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność”, Fundacją „Ruchu Solidarności Rodzin” w Lublinie, Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana Oddział w Lublinie, Fundacją Niepodległości w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Weteranów Polskich Formacji Granicznych w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *