LublinWiadomości

Lublin świętuje 706. urodziny w młodzieżowym stylu. Artystyczne wydarzenia, gry, Balonowa Fiesta i więcej…

Z okazji 706. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich, Miasto organizuje serię wyjątkowych wydarzeń w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Od 11 do 15 sierpnia mieszkańcy i goście odwiedzający Lublin będą mieli okazję uczestniczyć w licznych atrakcjach. Artystyczne występy, twórcze warsztaty, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, czy unikalna Balonowa Fiesta to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń.

W tym roku Lublin obchodzi swoje 706. urodziny w sposób wyjątkowy, łącząc tradycyjne świętowanie z nowoczesnością i kreatywnością. W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży, od 11 do 15 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcji i wydarzeń.

– Tegoroczne kilkudniowe uroczystości będą wyjątkowe, bo w 2023 roku jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży, a dodatkowo 12 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Najbliższe dni wypełni zatem szereg atrakcji, przygotowanych z myślą o mieszkańcach i mieszkankach oraz odwiedzających nas gościach. Zapraszam do wspólnego świętowania 706. urodzin Miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, już w najbliższy piątek, 11 sierpnia, na Pl. Kaczyńskiego powstanie strefa relaksu młodych Chill&Charge z wielką jengą, slow friending’iem, mini konkursami z gadżetami i kreatywnymi warsztatami.

– W godzinach od 14:00 do 19:00, w przestrzeni z leżakami i hamakami, konsultanci Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz Punktu Sieci Eurodesk Lublin oraz Europe Direct Lublin, odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyjazdami zagranicznymi, wolontariatem i możliwościami rozwoju dla młodych – mówi Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza.

Z kolei w dniach 11 – 15 sierpnia Miasto zaprasza na tematyczne spacery z Przewodnikami Inspiracji, które przybliżą uczestnikom historię ponad 700-letniego Lublina. Zagadkowy Lublin, Zagadki lubelskiej mieszczki, czy Zwierzęta w historii i legendach Lublina, to tylko niektóre z tematów urodzinowych spacerów.

W tym samym czasie, strefa kreatywnego relaksu Youthmania z warsztatami kreatywnymi, grami podwórkowymi, planszowymi i speed friending’iem, wspólnie z Fundacją Strefa Dorastania zapewni rozrywkę i odpoczynek w strefie zielonej na Placu Litewskim.

– Z kolei od 12 sierpnia wieczorem deski parkietu na Placu Litewskim zamienią się w Scenę Młodych. Od godziny 18:00 do 21:30, każdego dnia wystąpią młodzi artyści związani z Lublinem – mówi rzeczniczka lubelskiego Ratusza.

Ponadto w związku ze świętowaniem urodzin Miasta, pierwszy raz w historii lubelskiej fontanny multimedialnej, każdego dnia przez blisko tydzień będą prezentowane widowiska światło – woda – dźwięk.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin świętuje 706 urodziny widowiskami multimedialnymi na Placu Litewskim

Koncerty, hejnały i Balonowa Fiesta

W weekend można będzie wziąć udział w lotach na uwięzi, poznać historie związane z lotami balonem lub zobaczyć nocny pokaz. Wszystko to zagwarantuje Balonowa Fiesta na Placu Litewskim.

W ramach obchodów „młodzieżowych” urodzin miasta w Ogrodzie Saskim odbędzie również Lubliner Festival, z wyjątkowymi koncertami klezmerskimi i gospel. W tym roku wystąpi zdobywca nagrody Grammy zaliczany do czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London oraz Lorin Sklamber, współzałożyciele legendarnego nowojorskiego zespołu Klezmatics, a także wokalista gospel – Joshua Nelson.

– Koncert odbędzie się w sobotę,12 sierpnia, o godz. 20.00. Z kolei w niedzielę, 13 sierpnia, Darek „Maleo” Malejonek wraz z przyjaciółmi oddadzą swoim koncertem hołd beatyfikowanej rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny – mówi Justyna Góźdź.

Punkt kulminacyjny urodzinowego programu zaplanowano na 15 sierpnia. Centralna przestrzeń Lublina – Plac Litewski, zamieni się w wielką Scenę Młodych z utalentowanymi zespołami młodego pokolenia, a teren zielony stanie się wielką strefą kreatywnej zabawy. Dodatkowo, o godz. 13:17, zaproszeni zostaną wszyscy do wspólnego odśpiewania „Sto lat”, a także do degustacji 706 cebularzy.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Przemarsz kompanii honorowych i utrudnienia w ruchu

Na zakończenie świętowania odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. We wtorek, 15 sierpnia, trębacze z całej Polski odegrają hejnały z balkonu Trybunału Koronnego.

Poniżej publikujemy plakat z programem wydarzeń urodzinowych oraz tych, które wpisują się w III sezon obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Młodzieżowe urodziny Miasta
fot. Miasto Lublin

 

2 komentarze do “Lublin świętuje 706. urodziny w młodzieżowym stylu. Artystyczne wydarzenia, gry, Balonowa Fiesta i więcej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *