LublinWiadomości

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Ponad 30 trębaczy zagra na balkonie Trybunału Koronnego w Lublinie

Lublin zaprasza na niezwykłe wydarzenie muzyczne, które od lat jest stałym punktem obchodów urodzin miasta. W dniu 15 sierpnia na Rynku Starego Miasta odbędzie się 29. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W imprezie weźmie udział ponad 30 trębaczy z całej Polski, prezentując hejnały z różnych miast.

Dla mieszkańców i gości odwiedzających Lublin, wtorkowe wydarzenie będzie okazją do wysłuchania unikalnych hejnałów odgrywanych z balkonu Trybunału Koronnego. Przegląd, który po raz 29. połączy miłośników tej tradycyjnej formy muzyki, ma być szczególnie wyjątkowy w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuka, zachęca do udziału w tym wydarzeniu – Serdecznie zapraszam mieszkańców i mieszkanki oraz wszystkie osoby odwiedzające Lublin do udziału w kolejnym Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich. Wydarzenie odbędzie się już po raz 29. i tradycyjnie stanowi jeden z punktów obchodów urodzin naszego miasta.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich to nie tylko prezentacja, ale również promocja hejnałów polskich miast. Przez lata stał się także miejscem odgrywania nowo powstałych hejnałów i utrwalenia tradycji, sięgającej XVI wieku w Lublinie. To właśnie wtedy pierwszy hejnał został odegrany z wieży kościoła farnego pw. św. Michała.

– Następnie mieszkańcy miasta mogli go usłyszeć z balkonu Bramy Krakowskiej, a obecnie z balkonu Ratusza przy pl. Łokietka – mówi Katarzyna Duma z lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lublin świętuje 706. urodziny w młodzieżowym stylu. Artystyczne wydarzenia, gry, Balonowa Fiesta i więcej…

W tegorocznej edycji wydarzenia zostaną zaprezentowane hejnały z 26 polskich miast, w tym Warszawy, Krakowa, Katowic, Łodzi czy Torunia. To wyjątkowa okazja, by poczuć atmosferę różnych regionów Polski i celebrować tradycję, która łączy pokolenia.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich i stanowi doskonałą okazję do wspólnego świętowania z mieszkańcami i gośćmi Lublina. Niezwykłe dźwięki hejnałów, rozbrzmiewające z balkonu Trybunału Koronnego, na pewno zostaną na długo w pamięci tych, którzy zdecydują się spędzić ten dzień na Rynku Starego Miasta.

Program XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie:

  • godz. 9.00 – msza św. w Bazylice oo. Dominikanów, ul. Złota 9;
  • godz. 14.00 – spotkanie z przedstawicielami władz miasta i województwa, Trybunał Koronny, ul. Rynek 1;
  • godz. 15.00 – przemarsz z Rynku Starego Miasta na Plac Litewski, złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja; przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast biorących udział w wydarzeniu;
  • godz. 16.00 – uroczyste otwarcie XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, poprzedzone odegraniem „Roty” oraz hejnału Miasta Lublin; prezentacja hejnałów miejskich odgrywanych z balkonu Trybunału Koronnego, której towarzyszyć będzie Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka”;
  • godz. 18.00 – zakończenie XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie.

Organizatorami wydarzenia są Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie oraz Miasto Lublin.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *