piątek, 29 listopada, 2024
LublinWiadomości

Przy ul. Kunickiego wyrośnie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Miasto dostało pozwolenie na budowę

W Lublinie przy ul. Kunickiego pojawi się „nowa” wersja dotychczasowego Domu Kultury Kolejarza. Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży ma stać się kolejnym rdzeniem życia kulturalnego miasta, oferując mieszkańcom bogatą ofertę od dzielnicowego domu kultury, przez bibliotekę, aż po teatr. 

Tam, gdzie kiedyś funkcjonował Dom Kultury Kolejarza, pojawi się nowoczesne Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. To ambitny projekt, który ma na celu zharmonizować potrzeby społeczności z możliwościami miejsca.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Na Ponikwodzie powstanie nowa szkoła. Miasto szuka projektanta

Do realizacji inwestycji jest już coraz bliżej. Miasto otrzymało właśnie pozwolenie na budowę nowego kompleksu kulturalnego.

Planowana rozbudowa obiektu ma zaspokoić potrzeby: Teatru im. H. Ch. Andersena z miejscami dla 400 widzów, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także DDK „Bronowice”. W ramach inwestycji istniejący, historyczny obiekt przejdzie gruntowną modernizację.

Kompleks kulturalny będzie składał się z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Jego architektura nawiązywać ma do tradycji i nowoczesności, z akcentami na funkcjonalność i ekologię.

Zgodnie z projektem do teatru wejdziemy od strony ul. Kunickiego. Natomiast biblioteka oraz przestrzeń edukacyjna znajdą się w południowej części budynku, z osobnym wejściem zwróconym na niewielki plac. Główne wejście budynku poprowadzi do kilkukondygnacyjnego foyer teatru, połączonego szklanym łącznikiem z biblioteką. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej.

Projekt przewiduje również trzy poziomy biblioteki, w tym przestrzeń do zajęć edukacyjnych i wypożyczalnie książek. Na najwyższym piętrze znajdzie się także tzw. pracownia kreatywna – miejsce dedykowane różnym formom edukacji kulturalnej.

Cały kompleks będzie otoczony zielenią i miejscami do wypoczynku, z dachami pokrytymi roślinnością.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z przytupem świętuje swoje 20-lecie (zdjęcia)

Powstaną też parkingi ( podziemny i naziemny), do których doprowadzi droga dojazdowa.

Inwestycja jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

fot. wizualizacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *