piątek, 18 października, 2024
LublinWiadomości

Rewolucyjne zmiany komunikacyjne wokół nowego Dworca. Co czeka kierowców i pasażerów?

Kluczowy etap modernizacji transportowej Lublina zbliża się wielkimi krokami. Zmiany w organizacji ruchu i nowe buspasy to zapowiedź nadchodzących udogodnień dla podróżujących do serca miasta, gdzie nowy Dworzec Lublin wkrótce otworzy swoje podwoje.

Miasto wchodzi w decydującą fazę przygotowań do otwarcia nowego Dworca Lublin – obiektu, który ma stać się wizytówką miejskiej mobilności. Wprowadzane zmiany w organizacji ruchu w rejonie centrum komunikacyjnego obiecują płynniejsze przemieszczanie się i większy komfort podróży.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Budowa ul. Lubelskiego Lipca ’80. Co słychać na półmetku realizowanej inwestycji? (foto)

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek i mieszkańców, jak i odwiedzających, zapewniając im dostęp do usprawnień, które zrewolucjonizują dojazd do centralnego punktu przesiadkowego w mieście.

Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Rozwoju, podkreśla wagę dostosowania ulic do nowych warunków: – Dbamy o to, aby rozwiązania komunikacyjne na ulicach prowadzących do nowego obiektu były przyjazne dla kierowców i pasażerów oraz uwzględniały priorytet dla komunikacji zbiorowej w postaci buspasów. Dlatego wprowadzamy kompleksowe i docelowe zmiany w stałej organizacji ruchu, które pozwolą łatwiej i szybciej dotrzeć do nowego Dworca.

Rewolucyjne zmiany komunikacyjne wokół nowego Dworca Lublin
fot. Miasto Lublin

Nowo wprowadzone buspasy – na al. Unii Lubelskiej oraz ul. Lubelskiego Lipca ’80 i al. Piłsudskiego – mają na celu zagwarantowanie płynnego przepływu komunikacji miejskiej oraz uprzywilejowanie pojazdów o niższym wpływie na środowisko.

Przypomnijmy, że oprócz pojazdów komunikacji miejskiej z buspasów mogą korzystać także taksówkarze, Policja, Straż Miejska, motocykle oraz samochody elektryczne.

Łączna długość nowych buspasów wyniesie około 3,6 km, co zwiększy całkowity ich zasięg w Lublinie do blisko 18 kilometrów.

Jakie zmiany czekają kierowców?

Rewizje w organizacji ruchu dotyczą także zmiany przeznaczenia pasów na kluczowych skrzyżowaniach, które mają na celu usprawnienie przepływu pojazdów oraz lepszą dostępność do nowego dworca.

Na rondzie Lubelskiego Lipca ’80 jadąc od strony al. Unii Lubelskiej z zewnętrznego pasa do skrętu w lewo pojedziemy również na wprost. Zmiana nastąpi także na pl. Bychawskim. Z obecnego pasa do jazdy w stronę al. Piłsudskiego przewidziano skręt w lewo w ul. Lubelskiego Lipca ’80. Natomiast jadąc ul. Kunickiego w kierunku pl. Bychawskiego będziemy mogli całkiem legalnie skręcić w ul. Pocztową.

Zaktualizowane zostaną ponadto programy sygnalizacji świetlnych, by wspomóc kierowców w poruszaniu się po zmienionym układzie dróg.

Rewolucyjne zmiany komunikacyjne wokół nowego Dworca Lublin
fot. Miasto Lublin

Zmiany te towarzyszą finalizacji prac przy budowie Dworca Lublin, którego budowa zakończyła się 20 października. Obiekt wkracza teraz w fazę odbiorów, a jego zaplanowane na początek nowego roku otwarcie, stanowi kamień milowy w projekcie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Z ogromnym wkładem funduszy europejskich, sięgającym niemal 194 mln zł z całkowitej wartości projektu, która wyniosła prawie 340 mln zł, Lublin demonstruje, jak fundusze unijne mogą przyczyniać się do modernizacji i rozwoju lokalnej infrastruktury, otwierając nowe rozdziały w historii miejskiej mobilności i dostępności.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konsultacje dotyczące komunikacji miejskiej w Lublinie zakończone. Co dalej?

Oczekując na otwarcie nowego Dworca Lublin, mieszkańcy mogą już teraz przygotować się na zmiany, które mają uczynić ich codzienne podróże szybszymi i bardziej komfortowymi, a Lublin zbliżyć o kolejny krok do miana nowoczesnego centrum komunikacyjnego regionu.

Rewolucyjne zmiany komunikacyjne wokół nowego Dworca Lublin
fot. Miasto Lublin

3 komentarze do “Rewolucyjne zmiany komunikacyjne wokół nowego Dworca. Co czeka kierowców i pasażerów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *