LublinWiadomości

Konsultacje dotyczące komunikacji miejskiej w Lublinie zakończone. Co dalej?

Konsultacje społeczne na temat optymalizacji oferty przewozowej w Lublinie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Od mieszkańców wpłynęło ponad 2,5 tysiąca wniosków i uwag. Co z tym teraz zrobi Zarząd Transportu Miejskiego?

13 października w Lublinie zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości komunikacji miejskiej po otwarciu Dworca Lublin. Wydarzenie przyciągnęło dużą liczbę zainteresowanych, co zaowocowało liczbą ponad 2,5 tysiąca uwag i wniosków. Mieszkańcy mieli szereg kanałów, aby wyrazić swoje zdanie: od spotkań konsultacyjnych, przez formularze elektroniczne, aż po klasyczną pocztę elektroniczną.

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) zapowiedział teraz gruntowną analizę wyników, w której uwzględnione zostaną wszelkie przemyślenia i sugestie mieszkańców. Zgodnie z procedurami, ZTM ma miesiąc na opublikowanie raportu z przebiegu konsultacji. Ostateczne decyzje w sprawie nowego układu połączeń zapadną w połowie listopada.

Jednak już na tym etapie, na podstawie pierwszych analiz i konsultacji z ekspertami, Zarząd Transportu Miejskiego udostępnił kilka kluczowych informacji.

Jak mówi Grzegorz Malec, Dyrektor ZTM: – Nie planujemy wycofywać linii nr 21 czy zmieniać tras takich linii jak nr 3, 7 czy 54.

Ponadto, ZTM będzie się skupiał na znajdowaniu optymalnych rozwiązań, również dla linii nr 161, gdzie proponowane będą alternatywne trasy.

Dużą wagę ZTM przykłada także do tzw. harmonogramu wdrożeniowego, co było jednym z najczęściej poruszanych tematów podczas konsultacji. Głównym celem jest zwiększenie liczby linii kursujących w takcie co 15 i 30 minut, co znacząco wpłynie na częstotliwość i komfort podróży.

– Zakładamy wzrost liczby linii kursujących co 15 minut z 5 linii obecnie do 24 linii docelowo oraz w takcie co 30 minut, z 15 linii obecnie do 35 linii – mówi Malec.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska „po nowemu”. Ruszają konsultacje społeczne

Zdaniem Grzegorza Malca, priorytetem jest „wypracowanie kompromisowego rozwiązania, przy utrzymaniu podstawowych założeń koncepcji, czyli zwiększenia liczby linii i częstotliwości kursowania – co jest głównym postulatem przewozowym pasażerów”.

Podsumowując, zakończone konsultacje społeczne to dopiero początek drogi do optymalizacji systemu komunikacji miejskiej w Lublinie. Wyniki konsultacji i przemyślenia mieszkańców staną się podstawą dla dalszych działań, które mają uczynić przewozy bardziej efektywnymi i dostosowanymi do potrzeb mieszkańców.

fot. ZTM

2 komentarze do “Konsultacje dotyczące komunikacji miejskiej w Lublinie zakończone. Co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *