LublinWiadomości

Komunikacja miejska „po nowemu”. Ruszają konsultacje społeczne

Dyskusji dotycząca nowego przebiegu linii autobusowych i trolejbusowych w Lublinie wchodzi w decydującą fazę. Do 13 października mieszkańcy mają szansę wyrazić swoje opinie i uwagi na temat przyszłego układu połączeń, który wejdzie w życie wraz z inauguracją Dworca Lublin.

Wraz z otwarciem Dworca Metropolitalnego zacznie obowiązywać nowy układ komunikacyjny w mieście. Zanim to jednak nastąpi Miasto zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych w kontekście planowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, podkreśla, że nowy układ połączeń ma na celu zwiększenie efektywności i komfortu przemieszczania się po uruchomieniu Dworca Lublin, jako centralnego węzła transportowego integrującego w jednym miejscu różne środki transportu zbiorowego.

– Dlatego dobrze zaprojektowana, dostosowana do potrzeb przyszłych użytkowników sieć połączeń komunikacji miejskiej ma kluczowe znaczenie. Skierowany do konsultacji projekt zmian dotyczy nie tylko obsługi rejonu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, ale także obejmuje kompleksowe zmiany w układzie transportu zbiorowego w mieście – mówi Artur Szymczyk.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy zakupiony przez Miasto autobus na wodór wyjechał na ulice Lublina

Nowy układ tras ma zaspokoić rosnące oczekiwania pasażerów w zakresie dostępności i częstotliwości kursów. Plan zakłada m.in. zwiększenie liczby kursów w godzinach szczytu (24 linie co kwadrans) i poza nimi, wprowadzenie dodatkowych linii przyspieszonych, które lepiej połączą największe osiedla ze Śródmieściem, oraz otwarcie nowych tras i połączeń bezpośrednich.

W planach jest m.in rozpoczęcie obsługi komunikacyjnej ulic: Zelwerowicza, Królowej Bony, Zygmunta Augusta, Dunikowskiego, Wyścigowej, Zachodniej i części Głębokiej.

Zmiany te mają podnieść konkurencyjność komunikacji miejskiej jako alternatywy dla prywatnych środków transportu.

– Głównym założeniem nowej siatki połączeń ma być skrócenie czasu podróży, zwiększenie dostępności komunikacyjnej, szczególnie w rejonach peryferyjnych oraz optymalizacja wykorzystania dostępnych środków technicznych i zasobów ludzkich – mówi Grzegorz Malec, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Tworzenie propozycji nowego układu połączeń komunikacji miejskiej składało się z kilku etapów i rozpoczęło się jesienią 2021 roku. W tym czasie zebrano opinie i pomysły od mieszkańców oraz kierowców komunikacji miejskiej. Proces był wspierany przez badania marketingowe oraz analizy, które pozwoliły na identyfikację kluczowych potrzeb i oczekiwań pasażerów. W prace nad projektem nowego układu zaangażowano również lubelskie Rady Dzielnic.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: 20 tys. użytkowników i ponad 124 tys. wypożyczeń. Rekordowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego

Prowadzone badania są częścią międzynarodowego projektu „Move it like Lublin”, finansowanego w pełni ze środków zewnętrznych, a współrealizowanego z Kiszyniowem, stolicą Mołdawii.

W konsultacjach uczestniczą również zewnętrzne firmy z doświadczeniem w tego rodzaju projektach, tj. firma Firma TRAKO oraz Public Transport Consulting.

Dzięki tym działaniom, Lublin ma szansę wprowadzić komunikację miejską na nowy, bardziej efektywny poziom, odpowiadający na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Teraz to mieszkańcy mają ostatnie słowo.

Spotkania konsultacyjne

W ramach dyskusji zaplanowano dwa spotkania konsultacyjne dla decyzyjnych ciał kolegialnych. Pierwsze dla Radnych Rady Miasta Lublin – 26 września o godz. 17.00, a kolejne dla Członków Rad Dzielnic Miasta Lublin – 27 września o godz. 17.00. Oba odbędą się w Ratuszu, pl. Łokietka 1, w sali nr 2.

Dodatkowo przewidziano pięć otwartych spotkań konsultacyjnych z mieszkankami i mieszkańcami:

– 2 października (poniedziałek) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 58 przy ul. Berylowej 7. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Czuby Południowe, Czuby Północne, Rury, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wrotków i Zemborzyce;
– 3 października (wtorek) w godz. 17.00-19.00, Zespół Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej 50. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Czechów Południowy, Czechów Północny, Konstantynów, Sławin, Sławinek i Szerokie;
– 4 października (środa) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. Podzamcze 9. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda i Tatary;
– 11 października (środa) w godz. 17.00-19.00, Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Kunickiego 116. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Felin, Głusk, Kośminek, Za Cukrownią;
– 12 października (czwartek) w godz. 17.00-19.00, s. 2 w Ratuszu przy pl. Łokietka 1. Spotkanie dla mieszkańców dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa transmitowane na stronie lublin.eu z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Do 13 października opinie można składać na piśmie, w tym również online. Należy je kierować na adres e-mail: [email protected], lub pocztą tradycyjną na adres: Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, ul. Nałęczowska 14, 20-701 Lublin, lub za pomocą elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie ztm.lublin.eu.

fot. wikimedia commons

4 komentarze do “Komunikacja miejska „po nowemu”. Ruszają konsultacje społeczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *