LublinWiadomości

Miasto ogłasza przetarg na budowę przedłużenia ul. Węglarza. Kiedy pojedziemy nową trasą?

Miasto uruchamia procedurę przetargową na rozbudowę układu drogowego w dzielnicy Ponikwoda. Celem jest przedłużenie ul. Węglarza oraz budowa dodatkowych ulic.

Lubelski Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie postępowanie przetargowe na rozbudowę układu drogowego w dzielnicy Ponikwoda. Wykonawca zostanie zobowiązany do budowy przedłużenia ul. Węglarza i rozbudowy przyległych arterii komunikacyjnych.

– Posiadamy już dokumentację projektową i wszelkie niezbędne decyzje. Co ważne, pozyskaliśmy również na to zadanie finansowanie w postaci środków zewnętrznych. To wszystko pozwala nam na rozpoczęcie procedury przetargowej – mówi Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Zgodnie z planem, łączna długość nowo budowanego układu drogowego wyniesie około 2,6 km. Ulica Węglarza zostanie przedłużona od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej. Powstaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu do wysokości ul. Koryznowej. Na pozostałym odcinku droga będzie jednojezdniowa.

Projekt obejmuje również rozbudowę infrastruktury towarzyszącej, takiej jak dwustronne chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie drogowe, a także pozostałej infrastruktury, w tym kanalizacji i sieci.

Uwzględnione zostaną również potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym wymogi związane z szerokością i nachyleniem chodników. Ponadto przy skrzyżowaniach i zatokach autobusowych zostaną wykonane płytki znacznikowe, a sygnalizacja świetlna będzie wyposażona przyciski sensorowe oraz informację dźwiękową.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w organizacji ruchu na ul. Wojciechowskiej. Trwa budowa ul. Bliskiej

Nowa arteria komunikacyjna ma za zadanie poprawić przepustowość ruchu w północno-wschodniej części Lublina i zapewnić lepszy dostęp do komunikacji publicznej. Projekt zakłada połączenie powstającego układu komunikacyjnego z al. Spółdzielczości Pracy oraz obwodnicą Lublina i trasą S19. Dodatkowo, inwestycja wpłynie na dostępność stacji kolejowej PKP Lublin – Ponikwoda oraz innych kluczowych miejsc, jak szkoły i przychodnie, co jest szczególnie istotne w kontekście szybko rozbudowującej się dzielnicy Ponikwoda.

Otwarcie ofert zaplanowano na 24 października. Nową drogą pojedziemy najprawdopodobniej pod koniec października 2025 roku.

W tym miesiącu Ratusz planuje również ogłoszenie przetargu na rozbudowę ul. Wallenroda. Oba projekty uzyskały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

4 komentarze do “Miasto ogłasza przetarg na budowę przedłużenia ul. Węglarza. Kiedy pojedziemy nową trasą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *