Światowy lider IT otworzył laboratoria w dwóch lubelskich szkołach
W Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Elektronicznych powstały laboratoria „Akademia Cisco”. To efekt współpracy Miasta z globalnym liderem IT, dzięki której lubelscy uczniowie będą mogli rozwijać kompetencje cyfrowe, uczestniczyć w profesjonalnych kursach i uzyskiwać certyfikaty już w trakcie nauki w szkole. Ponadto, lubelska oświata otrzymała wsparcie, które pomoże w zarządzaniu infrastrukturą IT w miejskich placówkach edukacyjnych.
Miasto Lublin we współpracy z Cisco zrealizowało pilotażowy program cyfryzacji edukacji w ramach globalnej inicjatywy Cisco Country Digital Acceleration (CDA). Program wprowadza nowoczesne standardy infrastruktury IT w dwóch lubelskich szkołach, tym samym podnosząc poziom edukacji i rozwijając kompetencje cyfrowe uczniów.
>>> CZYTAJ TAKŻE: W Lubelskiem przybyło ponad 150 nauczycieli dyplomowanych (zdjęcia)
– Cieszymy się, że dzięki współpracy z globalnym liderem technologicznym, jakim jest Cisco, możemy zapewnić dostęp do najnowszej wiedzy technologicznej i nowoczesnych narzędzi, podnieść poziom nauczania oraz zwiększyć konkurencyjność naszych szkół na rynku edukacyjnym. Dziękuję partnerom za bardzo udaną współpracę, która daje nowe możliwości dla naszych uczennic i uczniów – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
W ramach programu Zespół Szkół Elektronicznych oraz Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego wyposażono w zaawansowane rozwiązania sieciowe, urządzenia firewall, punkty dostępowe oraz urządzono nowoczesne laboratoria informatyczne Akademia Cisco. Łącznie do obu szkół dostarczono 27 przełączników sieciowych, 6 routerów, 2 urządzenia firewall oraz 16 bezprzewodowych punktów dostępowych.
– Program Cisco CDA opiera się w Polsce na trzech kluczowych filarach: wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego, transformacji cyfrowej kluczowych branż oraz rozwijaniu umiejętności cyfrowych. Włączenie Lublina do programu i objęcie nim miejskich szkół, wzmocni infrastrukturę cyfrową oraz pomoże rozwinąć talenty o odpowiednich umiejętnościach potrzebnych do transformacji cyfrowej naszego państwa – mówi Przemysław Kania, Dyrektor Generalny Cisco Polska.
W mijającym roku z kursów realizowanych w ramach Akademii Cisco skorzystało 280 uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych, zaś w Zespole Szkół nr 1 – 180. Dzięki nowym rozwiązaniom młodzież zyskała dostęp do materiałów edukacyjnych Cisco oraz możliwość nauki w warunkach laboratoryjnych, rozwijania kompetencji cyfrowych i zdobywania certyfikatów uznawanych na całym świecie.
– Cisco to nasz zaufany partner technologiczny, który od ponad 15 lat skutecznie wspiera cyfryzację miasta. Dzięki programowi CDA wykorzystujemy w edukacji najnowocześniejsze technologie i otwieramy przed młodymi ludźmi nowe perspektywy zawodowe w sektorze IT – mówi Grzegorz Hunicz, Dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Lublin.
Pilotaż to efekt podpisanego w grudniu ubiegłego roku porozumienia pomiędzy Miastem Lublin a Cisco oraz darowizny przekazanej przez Archer. W ramach współpracy dwóm miejskim szkołom przekazano rozwiązania sieciowe i z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pomogą one w zarządzaniu infrastrukturą IT szkół w mieście i będą stanowić podstawę dla przyszłego standardu wyposażenia placówek oświatowych.
– Podniesienie poziomu nauczania, zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego czy wypracowanie standardu rozwiązania dla placówek oświatowych w Lublinie to tylko niektóre aspekty, z którymi się mierzyliśmy. Miasto Lublin stawia bardzo mocno na edukację młodych ludzi w zakresie najnowszych dostępnych na rynku technologii informatycznych. Takie wizjonerskie podejście w przyszłości pozwoli miastu być jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem: do życia dla jego mieszkańców, do tworzenia nowoczesnych firm dla pracodawców, do poszukiwania pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników i to wszystko w cyberbezpiecznej rzeczywistości. Jest mi niezwykle miło, że Archer ma swój udział przy tworzeniu tego szczytnego i długoletniego przedsięwzięcia – mówi Tomasz Kawa, Prezes Zarządu Archer sp. z o.o.
Cisco to światowy lider technologiczny, który zapewnia bezpieczne połączenia, umożliwiając realizację różnorodnych celów. Misją firmy jest budowanie przyszłości dostępnej dla wszystkich poprzez pomoc klientom w przeprojektowywaniu aplikacji, wspieraniu pracy hybrydowej, zabezpieczaniu przedsiębiorstw, transformacji infrastruktury oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na Ponikwodzie powstanie nowa szkoła. Miasto szuka projektanta
Z kolei Archer to polski integrator zajmujący się integracją zaawansowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, infrastruktury teleinformatycznej, mający najwyższe kompetencje kluczowych światowych producentów takich m.in. jak Cisco.
Podsumowanie pilotażowego programu wraz z wizytą w szkolnym laboratorium „Akademia Cisco” odbyło się w piątek, 20 grudnia, w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego.
fot. Miasto Lublin