LublinWiadomościZdrowie

Tajemnicza choroba kotów. Są wyniki pierwszych badań

Tajemnicza choroba kotów budzi obawy wśród weterynarzy i właścicieli zwierząt w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wynikach kolejnych badań przeprowadzonych na próbkach pobranych od kotów z Lublina i Poznania. Według tych wyników, dziewięć z jedenastu przebadanych próbek dało dodatni wynik w kierunku grypy H5N1, znanej również jako ptasia grypa. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Obecnie trwają szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów, aby ustalić ich pochodzenie.

Od kilku dni z różnych regionów Polski napływają doniesienia o nagłym wzroście zachorowań i zgonów kotów, które wzbudzają niepokój wśród weterynarzy, hodowców i właścicieli zwierząt. Niestety, nadal nie udało się ustalić źródła zakażeń, co utrudnia podjęcie skutecznych działań zapobiegawczych.

W związku z powyższym, odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, podczas której omówiono plan dalszego postępowania. Prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów są w toku. Mają one na celu zebranie bardziej szczegółowych danych dotyczących przebiegu i występowania tej nieznanej choroby.

Na podstawie analizy danych pochodzących z innych krajów ustalono zasady zapobiegania potencjalnemu kontaktowi kotów z wirusem. Zaleca się nie wypuszczać kotów z domu, jeśli jest to możliwe. Przed ewentualnym wypuszczeniem zwierząt na balkon lub taras, trzeba dokładne umyć podłoże za pomocą standardowych detergentów. Należy również zapobiegać kontaktom kotów z dzikimi zwierzętami, w tym ptakami, oraz unikać kontaktu kotów z obuwiem używanym poza domem. Warto karmić koty wyłącznie pożywieniem pochodzącym ze znanych i zaufanych źródeł, ograniczając kontakt zwierzęcia z surowym mięsem. Istotne jest także konsekwentne mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem i przestrzeganie standardowych zasad higieny po powrocie do domu.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca. Zmiany i nowe rozporządzenie covidowe

Tajemnicza choroba kotów objawia się m.in. wysoką gorączką, dusznościami oraz zaburzeniami neurologicznymi, a jej postęp jest bardzo szybki. Dotyka ona zarówno koty wychodzące, jak i niewychodzące, bez względu na ich wiek.

Sygnały o tej nieznanej chorobie u kotów wzbudzają obawy, dlatego weterynarze, hodowcy i właściciele zwierząt muszą być czujni i przestrzegać zalecanych środków ostrożności.

Jeden komentarz do “Tajemnicza choroba kotów. Są wyniki pierwszych badań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *