WiadomościZ kraju i ze świataZdrowie

Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca. Zmiany i nowe rozporządzenie covidowe

Z dniem 1 lipca 2023 roku w Polsce zostaje odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek 16 czerwca i weszło w życie z chwilą opublikowania. Decyzja o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego opiera się na aktualnej sytuacji epidemicznej, która charakteryzuje się spadkiem liczby zakażeń, zgonów i hospitalizacji.

Jedną z kluczowych zmian wynikających z odwołania stanu zagrożenia epidemicznego jest zniesienie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla zawodów medycznych. Dotychczasowy obowiązek szczepień został utrzymany w rozporządzeniu dotyczącym stanu zagrożenia, jednak nowe rozporządzenie znosi ten wymóg.

Kolejna istotna regulacja dotyczy obowiązku zakrywania ust i nosa w placówkach medycznych. Ostatnia nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów, która znosiła obowiązek zasłaniania twarzy w aptekach, utrzymała konieczność noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach, poradniach i innych placówkach medycznych do 30 czerwca. Jednak od 1 lipca ten nakaz również zostanie zniesiony, co oznacza, że pacjenci i personel medyczny nie będą już zobligowani do noszenia maseczek w tych miejscach.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego – inne zmiany

Inną istotną zmianą jest uniemożliwienie przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19. Dotychczasowe przepisy w tej kwestii tracą ważność wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Ważną kwestią jest również przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z kodeksu pracy. W czasie gdy obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego wiele badań, takich jak badania przed rozpoczęciem pracy i badania okresowe, zostało zawieszonych. Po odwołaniu stanu zagrożenia przewidziano okres 180 dni na wykonanie powyższych badań.

Poprzednie rozporządzenie spowodowało również automatyczne przedłużanie niektórych orzeczeń o niepełnosprawności. Jednak wraz z końcem tego roku niektóre z tych orzeczeń stracą ważność, a inne dopiero w 2024 roku. To istotna zmiana dla osób korzystających z takich orzeczeń, które będą musiały podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania nowego orzeczenia, jeśli ich obecne wygaśnie.

Nowa regulacja przynosi również zmiany w zakresie pracy zdalnej i przymusowych urlopów. Zniesiona zostaje dopuszczalność zlecenia pracy zdalnej na zasadach obowiązujących w czasie stanu zagrożenia, a także możliwość delegowania pracowników na przymusowy urlop związany z pandemią. Te regulacje były wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

fot. pixabay

4 komentarze do “Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca. Zmiany i nowe rozporządzenie covidowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *