LublinNa sygnaleWiadomościZdrowie

Handel certyfikatami o szczepieniu przeciwko Covid-19. 14 osób zatrzymanych

Policja rozbiła trzy zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem certyfikatami o szczepieniu przeciwko Covid-19. Aresztowano w sumie 14 osób. Śledczy zabezpieczyli również mienie o wartości przekraczającej wartość 3,2 miliona złotych. Niektórzy członkowie poszczególnych grup przestępczych podejrzani są o popełnienie nawet kilkuset przestępstw. Śledztwo prowadzone przeciwko 230 osobom nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Wyniki policyjnego śledztw wskazują, że w okresie największego zagrożenia epidemicznego związanego z pandemią Covid-19, można było nabyć certyfikat potwierdzający szczepienie ochronne bez faktycznego przyjęcia dawki szczepionki. Przestępstwa dotyczą korupcji i manipulowania dokumentami w Systemie Informacji Medycznej P1. Osoby podejrzane o te czyny działały w podmiotach medycznych w Lublinie, Warszawie i Zamościu.

Grupy przestępcze funkcjonowały na terenie środkowej i południowej Polski. Ich działania obejmowały fałszowanie dokumentów, w tym m.in. fałszowanie kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, oraz wyłudzanie refundacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia za niezrealizowane szczepienia.

Czternaście osób zostało tymczasowo aresztowanych. Podjęto również działania mające na celu zabezpieczenie mienia podejrzanych, które ma być wykorzystane na poczet przyszłych kar i odszkodowań. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 3,2 miliona złotych, w tym sztabki złota, srebrne monety oraz duże sumy gotówki.

Osoby należące do poszczególnych grup przestępczych podejrzane są o popełnienie kilkuset przestępstw. Dwóm głównym podejrzanym zarzuca się w sumie ponad 800 czynów karalnych. Sprawa jest rozwojowa, a zebrany materiał dowodowy pozwala na przedstawienie zarzutów kolejnym osobom zaangażowanym w nielegalny proceder.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca. Zmiany i nowe rozporządzenie covidowe

Śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Zaangażowane są również inne jednostki, takie jak Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji w Szczecinie.

Dzięki systemowi informatycznemu rejestrującemu dane o przyjętych szczepieniach oraz zebranym dowodom możliwe będzie zidentyfikowanie większości osób, które, mimo posiadania wpisów o szczepieniach, nie przyjęły szczepionki przeciwko Covid-19.

Wszystkie osoby, które udzieliły korzyści majątkowej w zamian za dokonanie nierzetelnego wpisu o szczepieniu przeciwko Covid -19 o możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności tego rodzaju przestępstwa korupcyjnego, która zwalnia z karalności tych sprawców przestępstw korupcyjnych, którzy w ramach czynnego żalu powiadomili organy ścigania o wszystkich okolicznościach przestępstwa, zanim czyn taki zostanie ustalony przez organy ścigania. Osoby te mogą zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział do Walki z Korupcją – tel. 47 811 43 53. – informuje nadkomisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

fot. Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *