Na sygnaleŚwidnikWiadomościZ regionu

Znęcał się nad żoną. Trafił do aresztu

Wczoraj Sąd podjął decyzję o aresztowaniu 37-letniego mężczyzny, który psychicznie znęcał się nad swoją żoną. Jest to kolejny przypadek przemocy domowej w powiecie świdnickim. 

Wczoraj Sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec 37-letniego mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci aresztu na okres trzech miesięcy. Powodem było psychiczne znęcanie się oraz poniżanie, którego dopuszczał się wobec swojej małżonki. Dodatkowo podczas awantur niszczył meble i sprzęty domowe. Mężczyzna również w przeszłości dopuszczał się przemocy domowej i przebywał w areszcie.

W tym roku jest to już dwunasty przypadek zastosowania tymczasowego aresztowania wobec sprawcy tego typu przestępstwa w powiecie świdnickim.

Niestety, znęcanie się i poniżanie stanowią tajemnicę wielu rodzin. W związku z tym, policja apeluje do osób dotkniętych tą tragedią, aby nie wstydziły się mówić o swojej sytuacji. Istnieją prawne rozwiązania, które mogą pomóc w natychmiastowym przerwaniu takiego procederu.

Zgodnie z artykułem 207 Kodeksu Karnego, sprawcy znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą lub inną osobą, z którą pozostaje w stosunku zależności, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli znęcanie się dotyczy osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, sprawca może zostać skazany nawet na 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj, przerwij przemoc!

Apelujemy, aby osoby pokrzywdzone przerywały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Na naszej stronie internetowej funkcjonuje zakładka „Przemoc w rodzinie”, gdzie znajdziemy aktualny wykaz miejsc świadczenia pomocy.

Swój apel kierujemy również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. – mówi starszy aspirant Elwira Domaradzka z policji w Świdniku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Domowy oprawca zatrzymany. 72-latek tymczasowo aresztowany za znęcanie się nad rodziną

Przemoc w rodzinie to wszelkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania wobec osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające ja do zachowań wbrew jej woli, w szczególności narażające ją na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualna, powodujące szkody na jej zdrowiu psychicznym lub fizycznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne. Nieodłącznym elementem przemocy w rodzinie jest nadużywanie alkoholu.

fot. Policja

Jeden komentarz do “Znęcał się nad żoną. Trafił do aresztu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *