W lubelskim szpitalu operują rzadkie przypadki guzów. Zespół zasilił światowej sławy ekspert (zdjęcia)
Trzech szczególnie trudnych operacji podejmą się neurochirurdzy i otolaryngolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) Nr 4 w Lublinie. Interdyscyplinarny zespół zasilił amerykański neurootolog prof. dr Andrew Fishman.
Prof. dr Andrew Fishman jest światowej sławy ekspertem specjalizującym się w niezwykle rzadkiej dziedzinie łączącej otolaryngologię z neurochirurgią, jaką jest neurootologia.
>>> CZYTAJ TAKŻE: COZL wprowadza innowacyjną metodę leczenia raka gruczołu krokowego implantami jodu
W dniach 17-20 grudnia razem z zespołem, na czele którego stoją specjalista Klinicznego Oddziału Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej, Audiologii i Foniatrii prof. dr hab. n. med. Marcin Szymański oraz Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Oddział Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, wykona trzy operacje usunięcia guza czaszki i kręgosłupa.
Skomplikowane i rzadkie przypadki kliniczne
Jednym z operowanych będzie pacjent z guzem niszczącym szczyt piramidy kości skroniowej i współtowarzyszącym wodogłowiem. Zabieg zostanie wykonany etapowo. Początkowo zostanie wykonana implantacja drenażu komorowego, a następnie usunięcie piramidy kości skroniowej po stronie prawej z następczym usunięciem guza szczytu piramidy.
Natomiast u pacjentki z guzem złącza czaszkowo-kręgosłupowego zostanie wykonany tzw. dostęp dalekoboczny w modyfikacji wprowadzonej przez prof. Andrew Fishmana, w celu minimalizacji ryzyka uszkodzenia nerwów czaszkowych i tętnicy kręgowej po stronie prawej z następczym usunięciem guza uciskającego pień mózgu i rdzeń przedłużony.
Kolejny niezwykle trudny przypadek dotyczy pacjentki z neurofibromatozą powodującą występowanie mnogich guzów wewnątrzczaszkowych i kanału kręgowego, po trzech operacjach związanych z usunięciem oponiaka namiotu i spływu zatok oraz oponiaka śródkomorowego i rekonstrukcji kości czaszki. U chorej zostanie usunięty nerwiak na poziomie kręgu C1 z zastosowaniem tzw. dostępu bocznego umożliwiającego bezpieczniejsze usunięcie guza z kanału kręgowego oraz szyi.
Światowej sławy ekspert
Wykształcony w Boston University School of Medicine i New York University School of Medicine Prof. dr Andrew Fishman posiada specjalizacje z chirurgii, otolaryngologii i neurotologii. Jego osiągnięcia związane są nie tylko z pionierskimi pracami badawczymi, ale także imponującą międzynarodową karierą. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Oddziału Chirurgii Czaszki w Central DuPage Hospital w Winfield w stanie Illinois w USA.
Jest ekspertem w chirurgicznym leczeniu chorób ucha, oponiaków, guzów przysadki, zaburzeń nerwu twarzowego, guzów podstawy czaszki i innych schorzeń.
W 2014 roku został mianowany pierwszym przewodniczącym Neurosciences w Northwestern Medicine Western Region w Chicago Metropolitan Area. Wcześniej był współzałożycielem i dyrektorem jednego z najbardziej innowacyjnych programów chirurgii podstawy czaszki obejmujących Amerykę, Europę i Azję.
Jako wysokiej klasy specjalista prowadził szkolenia z zakresu otorynolaryngologii i chirurgii czaszki na amerykańskich i zagranicznych uniwersytetach medycznych, także w Polsce. Tu również prof. Fishman brał udział w tworzeniu jednego z pierwszych programów implantacji ślimakowej. W Indiach odegrał kluczową rolę w utworzeniu Oddziału Chirurgii Czaszki w Amrita Institute of Medical Sciences.
W University of Missouri Medical Center w USA uruchomił zaawansowany program chirurgii czaszki obejmujący techniki wizualizacji 3D. Obecnie prof. dr Andrew Fishman wykonuje operacje podstawy czaszki w Europie Środkowej, w tym w Polsce. Jest profesorem nadzwyczajnym na University of Missouri i starszym pracownikiem naukowym na University of Johannesburg.
Za swoje dokonania otrzymał Nagrodę Kopernikańską – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu i zasięgu międzynarodowym. Otrzymał również nagrodę specjalną od serbskiego Departamentu Obrony.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ponad 720 zabiegów z robotem da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej i pierwsza ogólnopolska konferencja specjalistów (foto)
– Moja pierwsza wizyta w Polsce odbyła się w roku przystąpienia Polski do NATO. Zostałem zaproszony do wygłoszenia wykładu w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. Przystąpienie do NATO było ogromnym świętem. Jako amerykański lekarz zostałem wówczas przedstawiony samemu generałowi broni, z którym wkrótce się zaprzyjaźniłem. Od tego czasu raz, dwa razy w roku pojawiam się w Polsce, głównie w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy. W 2010 roku z zespołem tego ośrodka zainicjowałem nowy program dotyczący implantów ślimakowych, następnie wykonywanie operacji nerwu słuchowego. Na różnych kongresach i szkoleniach spotykałem się z otolaryngologiem Marcinem Szymańskim z USK Nr 4 w Lublinie. Zaczęliśmy współpracować. W 2022 roku zamieszkałem w Serbii, gdzie pracuję jako konsultant i skąd podróżuję do różnych ośrodków w Europie i Indiach w celu przeprowadzania zaawansowanych operacji. Polskie szpitale są odpowiednio wyposażone, a na tle wielu innych wyróżniają się świetnie wyszkolonym personelem. Współpraca z USK Nr 4 w Lublinie wynika z mojej chęci pracy z najlepszymi specjalistami chirurgii podstawy czaszki w Polsce. Wierzymy, że to tu na operacje będą przyjeżdżać pacjenci z całego kraju – mówi prof. dr Andrew Fishman.
fot. Łukasz Głaczkowski