W Lublinie przyznano stypendia na realizację projektów artystycznych w 2025 roku (lista)
W przyszłym roku stypendia trafią na realizację 14 projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz 9 projektów młodzieżowych.
W 2025 roku lubelscy artyści, twórcy i animatorzy kultury już po raz 13. otrzymają możliwość realizacji swoich pomysłów w ramach miejskiego funduszu stypendialnego.
– Udzielając wsparcia finansowego indywidualnym twórcom i artystom oraz animatorom kultury, pomagamy im w rozwijaniu działalności i talentów, a także w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Zwiększanie roli kultury i sztuki w życiu mieszkanek i mieszkańców stanowi realizację zapisów Strategii Kultury Lublin 2030+ – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy studenci dostali stypendia biznesowe
W tegorocznym naborze wpłynęło w sumie 139 wniosków na kwotę ponad 1,2 mln zł, w tym 18 wniosków młodzieżowych.
Komisja oceniająca rekomendowała przyznanie 14 stypendiów na realizację projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w łącznej wysokości 119,7 tys. zł oraz 9 stypendiów na realizację projektów młodzieżowych (łącznie 25,3 tys. zł).
Wśród projektów młodzieżowych, które otrzymają dofinansowanie znalazły się pomysły m.in. Arkadiusza Chmielewskiego, który zrealizuje 5 podcastów przybliżających sylwetki polskich literatów, a także Dominiki Knap, która zaproponowała przeprowadzenie cyklu 4 spotkań warsztatowych z osobami neuroróżnorodnymi oraz opracowanie i publikację poradnika dotyczącego osób neuroróżnorodnych jako odbiorców kultury. Ponadto, wsparcie na rejestrację audio-wideo wykonania akordeonowego własnej kompozycji otrzymał Miłosz Bachonko, a Dariusz Obydź przygotuje krótkometrażowy film dokumentalny o zjawisku znikania kiosków z handlowej mapy Lublina.
Wśród projektów artystycznych znalazł się m.in. pomysł Anny Augustowskiej, która zrealizuje reportaż o życiu w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Dzięki miejskiemu stypendium Michał Czech nagra album muzyczny z autorskimi kompozycjami, a Dymitr Harelau wykona koncert organowy z utworami muzycznymi kompozytorów tworzących na terenie Lublina i Lubelszczyzny w XIX i XX wieku. Pozytywnie rozpatrzony został także wniosek Dominiki Wilk, która opracuje 12 autorskich grafik w technice serigrafii oraz zaprezentuje je podczas wystawy. Ponadto w ramach miejskiego wsparcia Maria Wieczorek wyda publikację o historii Zabawkarskiej Spółdzielni Pracy „Bajka” w Lublinie, a Jolanta Dekundy przygotuje i wystawi spektakl teatralny przeznaczony dla młodzieży szkolnej.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejni lubelscy twórcy dołączyli do grona „Kreatywnych”
Komisja ds. Stypendiów obradowała w składzie: Dorota Ozimek (przewodnicząca), Bartłomiej Bałaban, Paweł Błędowski, Monika Kwiatkowska, Ewa Noga, Maria Pietrusza-Budzyńska, Iwona Rusinek, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma.