W Lublinie wyrósł kolejny ogród deszczowy (zdjęcia)
Przy Centrum Kultury w Lublinie pojawił się miejski ogród deszczowy. W ostatnim etapie jego powstawania, czyli sadzeniu roślin uczestniczyli uczniowie XXIX LO. To trzecia tego typu zielona przestrzeń założona w tym roku w Lublinie.
Nowy ogród deszczowy ma powierzchnię ok. 37 m2 przy powierzchni zlewni blisko 110 m2. Usytuowany jest za pomnikiem Matki Sybiraczki przy Centrum Kultury w Lublinie – na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków. Bezpośrednie sąsiedztwo budynku ma usprawnić odwodnienie nawierzchni i zagospodarowania wód opadowych, a także poprawić estetykę miejsca i zwiększyć jego bioróżnorodność.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Dwa nowe skwery czekają na realizację. Efekty zobaczymy jeszcze w tym roku
Utworzenie deszczowej rabaty poprzedziło wybranie gruntu i uformowanie niecki, wypełnionej następnie specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Obniżono również chodnik, by umożliwić wodzie swobodny spływ z rynny do ogrodu. Po zbudowaniu warstw, posadzono rośliny hydrofitowe, które ułatwiają infiltrację oraz absorbują zanieczyszczenia. Większość pobranej wody trafia z powrotem do atmosfery poprzez transpirację, co korzystnie wpływa na mikroklimat.
Przy doborze gatunkowym roślin uwzględniono pory ich kwitnienia, by rabata cieszyła oko przez cały rok. Znalazły się tam głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Trafiło tam 37 wiązówek, 45 fioletowych kosaćców, 7 tojeści, 50 krwawnic i 20 pióropuszników strusich, a rośliny posadziła młodzież z XXIX LO im. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
– Deszczowe ogrody są naturalnym rozwiązaniem, które dzięki właściwie dobranej roślinności radzi sobie ze zwiększonymi okresowo wodami opadowymi. Dodatkowo niesie za sobą również walory estetyczne – mówi Marta Zalewska dyrektorka ds. relacji partnerskich z InPost, przedsiębiorstwa które w ramach Programu InPost Green City przyłożyło rękę do powstania w Lublinie kolejnej zielonej przestrzeni.
– Dzięki nim możemy wspierać ochronę przed podtopieniami i tworzyć zielone przestrzenie w miastach. To kolejny ogród w Lublinie, który powstał we współpracy z Miastem i przy udziale licealistów. Jestem przekonana, że będzie długo służył lokalnej społeczności – podkreśla Marta Zalewska.
Szósta przestrzeń w mieście
Obiekty małej retencji powstają od kilku lat w różnych miejscach w mieście, m.in. w pasach drogowych, parkach, czy obiektach oświatowych. Łącznie w Lublinie funkcjonuje ich już sześć.
W tym roku dwa nowe ogrody deszczowe powstały także przy ul. Czwartaków oraz na ul. Wygon. Pierwszy zlokalizowany na terenie osiedla pomiędzy budynkami ma powierzchnię całkowitą niemal 50 m2, z powierzchnią zlewni 400 m2. Na terenie tego ogrodu posadzono sadzonki śmiałka, sadźca, wiązówki, fioletowego i żółtego kosaćca, krwawnicy i tojeści kropkowanej, łącznie 235 roślin. Z kolei ogród deszczowy zlokalizowany przy placu zabaw przy ul. Wygon o mniejszej powierzchni całkowitej 21,5 m2 ma powierzchnię zlewni 1000 m2. Na jego terenie posadzono 90 roślin, w tym m.in. wierzby purpurowe, bodziszki i irysy.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w wąwozie na Czechowie. Do Leśnego Korytarza dołączy Polana Centralna
W ubiegłym roku ogród deszczowy w postaci 5 rabat powstał w pasie drogowym ul. Obrońców Pokoju, a dwa lata wcześniej przy ul. Ochotniczej i w Parku Jana Pawła II.
Pingback: Wrzosy i kapusty wracają na lubelskie place
Pingback: Lublin nagrodzony za... wodę