WSSE zyskała nowy oręż w walce zagrożeniami epidemiologicznymi
W Lublinie przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) otwarto nowoczesne Laboratorium Mikrobiologiczne klasy BSL3. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla systemu ochrony zdrowia w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi.
WSSE w Lublinie zyskała nowy oręż w walce zagrożeniami epidemiologicznymi w postaci Laboratorium Mikrobiologicznego klasy BSL3. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska, wojewoda lubelski Lech Sprawka, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Maria Jolanta Korniszuk.
>>> CZYTAJ TAKŻE: SPSK Nr 4 w Lublinie świętuje otwarcie nowoczesnego budynku
Nowe laboratorium stanowi odpowiedź na wyzwania związane z pandemią COVID-19 i innymi zagrożeniami epidemicznymi. Wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań bakteriologicznych i wirusologicznych, będzie pełnić kluczową rolę w diagnozowaniu zagrożeń biologicznych. Maria Jolanta Korniszuk podkreśliła, że laboratorium przyczyni się do szybszego podejmowania działań przeciwepidemicznych.
– Lubelskie to jedno z newralgicznych województw naszego kraju, m.in. ze względu na bliskość krajów spoza Unii Europejskiej i występującej tam dużo gorszej niż w Polsce sytuacji epidemiologicznej. Bliskość nowego laboratorium do wschodniej granicy kraju zapewnia nam pewne bezpieczeństwo w szybkości diagnostyki, a od tego zależy dalszy proces działania przeciwepidemicznego – podkreśliła Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Koncept budowy laboratorium zrodził się w 2020 roku, w odpowiedzi na wyzwania pandemii. Projekt, wspierany środkami Skarbu Państwa i Unii Europejskiej, miał na celu zwiększenie przepustowości badawczej i rozszerzenie możliwości diagnostycznych WSSE w Lublinie.
W przeszłości, w czasie pandemii COVID-19, próbki były kierowane do laboratoriów zewnętrznych, co wydłużało czas badania. Nowe laboratorium skróci czas od pobrania próbki do przedstawienia wyników, co pozwali na szybsze diagnozowanie i kierowanie do leczenia osób zakażonych oraz możliwie jak najszybsze zwalniania z kwarantanny osób niestanowiących ryzyka.
Laboratorium Mikrobiologiczne BSL 3, zlokalizowane przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie, wyróżnia się sporą powierzchnią zabudowy wynoszącą niemal 860 metrów kwadratowych. Jako obiekt klasy BSL3, jest wyposażone w specjalistyczne oddziały i zostało przygotowane do prowadzenia kompleksowych badań diagnostycznych.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Opieka zdrowotna na europejskim poziomie w lubelskim WOMP-ie (foto)
Projekt sfinansowano ze środków Skarbu Państwa i Unii Europejskiej, a wsparcie wyniosło odpowiednio 8,6 miliona zł i 37,7 miliona zł.
Zrealizowany projekt wpisuje się w założenia „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, promując efektywność energetyczną, rozwiązania przyjazne osobom z niepełnosprawnościami i technologie przyjazne środowisku.
Strategiczna lokalizacja obiektu w pobliżu granicy Polski i Unii Europejskiej umożliwia pełnienie roli centrum diagnostycznego, gotowego do szybkiego reagowania w przypadku masowych przemieszczeń ludności uchodźczej oraz potencjalnego użycia broni biologicznej.

Pingback: Szpital "papieski" w Zamościu doczekał się nowoczesnej Stacji Dializ