Artur Soboń w zarządzie Narodowego Banku Polskiego
Artur Soboń, były wiceminister finansów i obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości, oficjalnie otrzymał nominację na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.
Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika, został mianowany nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie wręczył mu nominację w środę, 6 grudnia 2023 roku.
>>> CZYTAJ TAKŻE: 48-latek, który niszczył banery jednej z partii politycznych, zatrzymany przez Policję
– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Soboń, wyrażając swoją wdzięczność, w odpowiedzi napisał na platformie X: – Dziękuje Prezydentowi za powołanie mnie do zarządu NBP. Dziękuje za zaufanie Prezesa Adama Glapińskiego i zgodę Premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejne 6 lat będę służyć Polsce i PLN w banku centralnym, któremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności.
Dziękuje Prezydentowi @AndrzejDuda za powołanie mnie do zarządu @nbppl
Dziękuje za zaufanie Prezesa Adama Glapińskiego i zgodę Premiera @MorawieckiM
Kolejne 6 lat będę służyć Polsce i PLN w banku centralnymktóremu od dzisiaj poświęcam całość mojej publicznej aktywności. pic.twitter.com/N8gdixZiJc
— Artur Soboń (@sobonartur) December 6, 2023
Edukacja Sobonia obejmuje m.in. studia z historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz magisterium z zarządzania w Szkole Głównej Handlowej, gdzie również ukończył studia doktoranckie z ekonomii. Artur Soboń, który zaczynał karierę w urzędzie miejskim w Świdniku był radnym sejmiku lubelskiego w latach 2010 i 2014, a także posłem na Sejm VIII, IX i X kadencji. Przez ostatnie 5 lat pełnił funkcję wiceministra w pięciu różnych ministerstwach, w tym od 2022 do 2023 roku w Ministerstwie Finansów.
Nominacja Sobonia do zarządu NBP spotkała się z mieszanymi reakcjami. Decyzja ta rzuca światło na toczące się dyskusje dotyczące roli polityki w instytucjach finansowych i możliwych konsekwencjach dla niezależności banku centralnego.
fot. facebook