LublinWiadomości

Program „Miasto Kultury 2024” rozstrzygnięty. Lubelskie NGO-sy dostaną w tym roku na projekty 1,2 mln zł

Konkursy fotograficzne, warsztaty artystyczne, festiwale, czy projekty kulturalne dla osób z niepełnosprawnościami dostaną dofinansowanie w ramach programu „Miasto Kultury”. Na realizację wszystkich wybranych projektów Ratusz przeznaczy w tym roku blisko 1,2 mln zł.

Do konkursu w programie „Miasto Kultury” zgłoszono łącznie 171 projektów, z których do dalszego etapu przeszło 170 wniosków. Ostatecznie komisja konkursowa wskazała 74 zwycięskie, które otrzymają dofinansowanie.

W tym roku, na podstawie rekomendacji Komisji zwiększono pulę środków do rozdysponowania o dodatkowe 96 tys. zł. Dlatego suma przyznanych dotacji w konkursie zamknęła się ostatecznie w kwocie 1 mln 196 tys. zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jedzie zapust na wozie. Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie pełne tradycji i zabawy

– „Miasto Kultury” to jeden z naszych czołowych programów, skierowanych do organizacji pozarządowych, które w dużej mierze animują lubelską kulturę. Działają one na zasadach oddolnych i partycypacyjnych, więc ich pomysły doskonale uzupełniają miejską ofertę kulturalną, jednocześnie prezentując wysoki poziom merytoryczny – podkreśla Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

W tej edycji programu dofinansowanie z miejskiej kasy dostaną wydarzenia, które na stałe wpisały się w lubelski kalendarz kulturalny. Są to między innymi cykliczne koncerty muzyki klasycznej jak „Harmonie Starego Miasta” organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, czy duże festiwale jak „XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby 2024”, którego organizatorem jest Parafia Rzymskokatolicka p. w. Świętej Rodziny w Lublinie.

Wsparcie uzyskała również 9. edycja festiwalu „Demakijaż. Festiwal Sztuki Kobiet” realizowanego przez Fundację Camera Femina, który co roku oferuje uczestnikom liczne projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty.

Dofinansowane zostaną też działania, które co roku promują sztandarową dla Lublina sztukę cyrkową, takie jak organizowane przez Fundację Sztukmistrze „Cyrkowisko 2024” czy „Cyrkomaniacy” (Fundacja ArtSystem).

Miejskie dotacje pozwolą także uzdolnionym osobom na udział w wielu konkursach, m.in. w „Konkursie fotograficznym – Lublin miasto inspiracji” realizowanym przez Fundację Rozwoju Oświaty Lubelskiej,), czy w „XVI Międzynarodowy Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego”, którego inicjatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego. Ten ostatni prestiżowy konkurs, będący dla młodych skrzypków i skrzypaczek wstępem do kariery, odbywa się co trzy lata nieprzerwanie od 1979 roku.

Wsparcie uzyskał też projekty skierowane do młodych, jak m.in.: XXIII Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie „Dziennikarstwo z duchem czasu”, „Zaułek książki – rozdział trzeci”, XI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Lubelskie Spotkania Akordeonowe”, „WeFilm dla szkół” , czy VI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Jak Wieniawski”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto przyznało stypendia na projekty kulturalne. Ze wsparcia skorzysta 31 twórców i animatorów kultury

Ponadto, w ramach programu dofinansowanie otrzymają projekty realizowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, jak „XXXIV Cykl Imprez Nieprzetartego Szlaku” orgaznizowany przez Fundację Nieprzetartego Szlaku czy „Art.miga” oraz o seniorach – np. „Aktywni on/offline 2024” (Fundacja 5Medium), czy „Lublinian portret własny” (Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku).

Dodatkowo wsparcie otrzymały warsztaty, np. „Lublinatico – weekendowe spotkania z tangiem argentyńskim” i „Akademia Sztuki Ludowej 2024”.

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *