Biała PodlaskaWiadomościZ regionu

W Białej Podlaskiej wybudują nowy żłobek z programu „Maluch +”

W Białej Podlaskiej powstanie nowy żłobek w ramach rządowego programu „Maluch +”. Umowę w tej sprawie podpisali dziś wojewoda lubelski Krzysztof Komorski i prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Dofinansowanie, które otrzyma Biała Podlaska w ramach podpisanej w środę, 3 kwietnia, umowy wyniesie ponad 3 miliony zł. Pieniądze będą pochodziły z funduszy europejskich, Krajowego Planu Odbudowy i budżetu państwa. Wszystko to w ramach rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch +” 2022-2029. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 5,5 miliona zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Największy lubelski żłobek czeka na rozbudowę. Placówka przy ul. Zelwerowicza docelowo pomieści prawie 400 maluchów

Nowy żłobek pomieści 75 dzieci i zostanie wybudowany przy ul. Kazimierza Jagiellończyka.

– Będzie to skokowy wzrost liczby miejsc w żłobkach dla najmłodszych mieszkańców Białej Podlaskiej. Dotychczas w naszym zespole żłobków mamy 210 miejsc. Dzięki otrzymanemu teraz wsparciu wybudujemy kolejny trzyoddziałowy żłobek na 75 miejsc i, tym samym, zwiększymy o 30 proc. posiadany pułap – powiedział prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

W Białej Podlaskiej powstanie nowy żłobek z programu Maluch +
fot. UWL

Otrzymane środki pozwolą także na zakup wyposażenia, w tym m.in. mebli, wyposażenia wypoczynkowego, sanitarnego, kuchennego, a także zabawek. Dofinansowanie zostanie również przeznaczone na pomoce do prowadzenia zajęć wychowawczych i opiekuńczych, budowę placu zabaw i dostosowanie otoczenia żłobka do potrzeb dzieci.

Jak zapewnił prezydent Litwiniuk: – Mamy już projekt budowlany. Po podpisaniu umowy na dofinansowanie wprowadzimy te środku do budżetu na kolejnej sesji rady miasta, co pozwoli nam ogłosić przetarg na budowę.

Z dodatkowych miejsc opieki najmłodsi mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli skorzystać już we wrześniu 2025 roku.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwa lubelskie licea przejdą gruntowną termomodernizację

– Od kilku miesięcy staramy się zwiększyć efektywność programu „Maluch +”. W tym roku, w porównaniu do poprzedniego, zwiększyliśmy ilość podpisanych umów o ponad 100 proc. – wyjaśnia wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. I dodaje: – Chcemy ciągle obejmować kolejne obszary naszego województwa dostępnością do opieki żłobkowej. W tym celu wydzieliliśmy w Urzędzie Wojewódzkim specjalny oddział, który jest dedykowany programom społecznym. Mamy nadzieję, że zainteresowanie ze strony samorządów będzie tylko rosło, zachęcamy je do korzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *