ŁęcznaNa sygnaleWiadomościZ regionu

Mieszkaniec Łęcznej Stracił Pieniądze po Próbnej Transakcji na OLX

24-letni mieszkaniec Łęcznej został oszukany na kwotę blisko 4 tysięcy złotych po próbie sprzedaży zegarka na portalu ogłoszeniowym OLX. Po zarejestrowaniu konta na platformie, mężczyzna został poproszony o wykonanie próbnej transakcji z fikcyjnym klientem. Klikną w otrzymany przez wiadomość SMS link. Następnie wpisał hasło i login do bankowości elektronicznej. W efekcie zamiast zarobić stracił sporo pieniędzy.

Wczoraj 24-letni mieszkaniec Łęcznej zgłosił się na komendę policji, aby donieść o oszustwie, którego padł ofiarą na popularnym portalu aukcyjnym.

Według relacji zgłaszającego, założył konto na OLX i zamieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży zegarka. Otrzymał e-mail, w którym informowano go o konieczności przeprowadzenia próbnej transakcji z potencjalnym klientem. Następnie, za pośrednictwem wiadomości SMS, otrzymał link. Wchodząc na tę stronę, wprowadził swoje dane logowania do bankowości elektronicznej. Po wylogowaniu się zauważył komunikat o pomyślnie przeprowadzonej transakcji. Gdy skontaktował się z infolinią banku, okazało się, że z jego konta zniknęła suma blisko 4 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z platform ogłoszeniowych. Ważne jest weryfikowanie tożsamości i wiarygodności rozmówców. Na stronie OLX możemy przeczytać następujące zalecenia:

Kupując i sprzedając na OLX, pamiętaj o naszych 5 zasadach bezpiecznych transakcji:

    1. Bądź ostrożny wobec ogłoszeń, które są „zbyt dobre, żeby były prawdziwe”.
    2. Prowadź rozmowy w ramach czatu OLX — tutaj są one bezpieczne. Nie klikaj w żadne zewnętrzne linki umożliwiające płatność.
    3. W związku z epidemią Covid-19 rekomendujemy przeprowadzać transakcje z przesyłką. W przypadku odbioru osobistego zachowaj odpowiednie środki ostrożności.
    4. Używaj przycisku = Kup z Przesyłką tylko na stronie ogłoszenia umieszczonego na OLX.
    5. Sprawdź stan produktu przy odbiorze, jeśli to możliwe.

Policja ostrzega przed coraz bardziej wyrafinowanymi metodami oszustów i zachęca wszystkich użytkowników serwisów internetowych do zachowania czujności.

Jeden komentarz do “Mieszkaniec Łęcznej Stracił Pieniądze po Próbnej Transakcji na OLX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *