LubelskieWiadomościZ regionu

Będzie więcej wojska na drogach. Rozpoczynają się ćwiczenia ŻUBR23

W dniach 26-29 października żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie przeprowadzą manewry w sześciu powiatach wschodniej Polski. Dowództwo apeluje o ostrożność i… dyskrecję.

Operacja o kryptonimie ŻUBR23 zbliża się wielkimi krokami. Od czwartku do niedzieli, w pięciu powiatach woj. lubelskiego – bialskim, radzyńskim, parczewskim, łukowskim, włodawskim, i w najdalej na wschód wysuniętym powiecie woj. mazowieckiego (łosickim) odbędą się ćwiczenia wojskowe.

Manewry mają za zadanie nie tylko zwiększyć poziom bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej granicy Polski, ale również przysposabiać żołnierzy do działań w ekstremalnych warunkach.

Realizujące całą operację Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie apeluje do cywilów o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności.

– Prosimy o zachowanie bezpiecznych odstępów od kolumn wojskowych i nie zajeżdżanie drogi pojazdom – zaznacza dowódca WZZ Podlasie.

Dowództwo zaleca również, aby nie publikować w mediach społecznościowych informacji i zdjęć ilustrujących ruchy wojsk.

Za zamkniętymi bramami jednostek wojskowych, na poligonach i placach ćwiczeń, żołnierze WZZ Podlasie codziennie wykonują różnorodne zadania. Szkolenia są niezbędne do przygotowania wojsk do działania w trudnych warunkach atmosferycznych, klimatycznych i na nieznanym terenie. Wszystko to, aby utrzymać zdolność operacyjną na wypadek ewentualnego konfliktu.

Misja WZZ Podlasie, jak podkreśla dowództwo jednostki, jest dwutorowa. Pierwszy aspekt to wsparcie Straży Granicznej w ochronie i osłonie granicy państwowej. Drugi to rozwijanie umiejętności szkoleniowo – operacyjnych żołnierzy.

Operacja ŻUBR23 to kolejny etap w realizacji tych kluczowych zadań.

fot. wikimedia commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *