BiznesLubelskieWiadomości

Coraz bliżej budowy ekspresówki S12 od Chełma do granicy z Ukrainą

Jak informuje lubelska GDDKiA, do wojewody lubelskiego trafił właśnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S12 na odcinku od Chełma do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Jej uzyskanie to ostatni warunek rozpoczęcia prac budowlanych.

Blisko 23-kilometrowy odcinek ekspresówki przebiegnie po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny mocno zurbanizowane i cenne przyrodniczo. Początek zaplanowano w miejscowości Antonin, gdzie S12 połączy się z budowaną obwodnicą Chełma. Dalej odsunie się na południe od drogi krajowej nr 12. Ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa – Dorohusk. Trasa prowadzić będzie aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Trwa budowa obwodnicy Chełma. Jak wyglądają postępy? 

Wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Projekt obejmuje również budowę 16 wiaduktów (w tym trzech kolejowych), 50 przejść dla zwierząt i węzeł drogowy Dorohusk.

Coraz bliżej budowy drogi ekspresowej S12 od Chełma do granicy
fot. GDDKiA

– Decyzja ZRID zatwierdzi podział nieruchomości oraz granice terenu przewidzianego pod budowę drogi. Dla dotychczasowych właścicieli nieruchomości oznaczać będzie także rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań za nieruchomości przejęte przez Skarb Państwa. Postępowanie prowadzić będzie Wojewoda Lubelski – informuje lubelska GDDKiA.

Inwestycja, którą zrealizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, powstanie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad z dofinansowaniem ze środków unijnych (w ramach Instrumentu Łącząc Europę ang. Connecting Europe Facility – CEF na lata 2021-2027). Łącznie Komisja Europejska przyznała ponad 102 mln euro dofinansowania, podczas gdy wartość całej inwestycji to 1 mld zł. Nową drogą pojedziemy prawdopodobnie w 2027 roku.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trasa S17 między Lublinem a Zamościem. Wiemy kto wybuduje 35 km ekspresówki

Wraz z budową 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej, głównie z myślą o obsłudze przejścia drogowego w Dorohusku, powstaną także drogi dojazdowe. Zostaną one wybudowane na odcinku ok. 2,5 km od planowanego węzła Dorohusk w Okopach w kierunku granicy (po obu stronach jezdni). Inwestycja ma być sfinansowana ze środków, którymi dysponuje wojewoda lubelski.

Odcinek Chełm – Dorohusk będzie jednym z fragmentów planowanej drogi ekspresowej S12 między Piaskami i Dorohuskiem, o łącznej długości 75 km.

Jeden komentarz do “Coraz bliżej budowy ekspresówki S12 od Chełma do granicy z Ukrainą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *