LublinWiadomości

Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Lublinie. Miasto rozdaje schrony dla skrzydlatych bohaterów nocy

Od 1997 roku w ostatni pełny weekend sierpnia na całym świecie obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. W ramach obchodów święta „bohaterów nocy” Miasto Lublin postanowiło rozdać mieszkańcom specjalne schronienia dla tych niezwykłych ssaków.

Nietoperze to jedne z najbardziej niezwykłych stworzeń naszej planety. Jako jedyne ssaki są zdolne do lotu, a jeden z nich potrafi zjeść nawet 3 tys. komarów dziennie. To naturalni sojusznicy w walce z owadami szkodnikami.

W Polsce możemy podziwiać 27 różnych gatunków nietoperzy, takich jak Gacek, Mopek, Mroczek, Karlik, Podkowiec, Borowiec, Borowiaczek, Podkasaniec, Przymroczek, Nocek. Te fascynujące zwierzęta prowadzą głównie nocny tryb życia, a w zimie zapadają w głęboki sen.

– Nietoperze odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku. Angażując się w międzynarodową inicjatywę, chcemy zachęcić mieszkańców Lublina do ochrony tych pożytecznych ssaków – podkreśla Katarzyna Antoń, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Aby uczcić to coroczne święto, Miasto postanowiło przekazać mieszkańcom 100 schronów dla nietoperzy. Jeśli chcesz otrzymać schronienie dla skrzydlatych przyjaciół, wystarczy napisać na adres e-mail: [email protected]. O przyznaniu schronów decyduje kolejność zgłoszeń.

Nietoperze można najczęściej spotkać w jaskiniach, schronach, piwnicach, strychach domów oraz w szczelinach budynków. Zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia. Poruszają się dzięki echolokacji, wysyłając wysokie dźwięki, które odbijają się od przeszkód i wracają do uszu ssaka. Co ciekawe, sygnały poszczególnych nietoperzy różnią się częstotliwością, dzięki czemu osobniki polujące w stadach potrafią się rozróżniać.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie schronisko dla zwierząt zaprasza na niedzielny spacer z podopiecznymi

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o nietoperzach, które licznie występują w Lublinie, polecamy ścieżkę przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy”. Biegnie ona wzdłuż ścieżki rowerowej nad rzeką Bystrzyca. Początek trasy zlokalizowany jest w Parku Ludowym, a koniec nad Zalewem Zemborzyckim. W trakcie spaceru na edukacyjnych tablicach można dowiedzieć się więcej o biologii nietoperzy, występujących w naszym mieście gatunkach, czyhających na nich zagrożeniach, oraz o potrzebie ich ochrony.

Chrońmy i szanujmy nietoperze, cenne dla naszego ekosystemu. Międzynarodowa Noc Nietoperzy to idealna okazja, by poczuć się bliżej tych niezwykłych bohaterów nocy. W tym roku święto przypada na noc z 26 na 27 sierpnia.

ścieżka edukacyjna "Nietoperze doliny Bystrzycy"
fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Lublinie. Miasto rozdaje schrony dla skrzydlatych bohaterów nocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *