LublinWiadomości

Światowy Dzień Zwierząt. Impreza w schronisku i konkurs z nagrodami

Od 30 lat, 4 października obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji Miasto, jak co roku organizuje różne wydarzania. Już jutro swoje drzwi dla mieszkańców otworzy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, a na facebook’u wystartuje konkurs z nagrodami.

Lublin, zgodnie z dotychczasową praktyką, włącza się w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Najważniejszym elementem jest Dzień Otwarty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Metalurgicznej 5.

Wydarzenie rozpocznie się w środę, 4 października, o godzinie 10:00. Oprócz uzyskania informacji o procesie adopcyjnym, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w prelekcjach i warsztatach. Zoopsycholog Dariusz Ornał i lekarz weterynarii Wojciech Michorowski udzielą porad dotyczących opieki nad zwierzętami.

Jednym z punktów programu będzie również spotkanie z artystką i miłośniczką zwierząt Sylwią Głań, połączone z wystawa prac jej autorstwa. Ponadto odbędą się warsztaty dla najmłodszych z tworzenia obrazków ze sznurków i breloczków makramowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Nowe „mieszkania” dla kotów na lubelskich osiedlach

Dla mieszkańców będzie to przede wszystkim okazja do zapoznania się z podopiecznymi lubelskiego schroniska, a także do rozmowy z jego pracownikami i wolontariuszami.

Równocześnie na facebook’u zorganizowany zostanie konkurs „Ruda Kita o siebie pyta”. Dziesięć pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania konkursowe, otrzyma domki dla wiewiórek do zamontowania w przydomowym ogródku.

Przy tej okazji warto przypomnieć że, Lublin zakupił w tym roku liczne obiekty mające na celu poprawę warunków życia miejskich zwierząt. Dzięki zrealizowanym projektom Budżetu Obywatelskiego do zarządców nieruchomości oraz placówek oświatowych, trafiło w sumie 12 domków dla kotów wolno żyjących, 100 budek dla jerzyków, 20 schronów dla nietoperzy, 250 sztuk budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 85 domków dla wiewiórek, 5 budek lęgowych dla sów oraz 70 domków dla jeży.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Lublinie. Miasto rozdaje schrony dla skrzydlatych bohaterów nocy

Każdego roku w Lublinie prowadzone są również akcje bezpłatnej sterylizacji i czipowania zwierząt. W tym roku udało się zaczipować 61 psów i wysterylizować 79 kotów oraz 47 psów właścicielskich i 239 kotów wolno żyjących.

Lublin chwali się też siecią miejsc przyjaznych zwierzętom, do których można udać się ze swoim puplilem. Są one oznaczone specjalnymi naklejkami, a ich lista jest dostępna na stronie internetowej miasta.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Obchodzony jest 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. W Polsce pierwsze obchody Dnia Zwierząt zorganizowano w 1993 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *