FestiwaleKulturaWiadomościZamość

Grzybobranie w Zamościu, czyli festiwal, na którym każdy znajdzie coś dla siebie

Czy kochasz grzybobranie i kulinaria? A może pragniesz poszerzyć swoje horyzonty naukowe? Zamość i Zamojski Dom Kultury zapraszają na trzydniowy festiwal „Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023”, który zaspokoi każde z tych pragnień. Od 6 do 8 października właśnie to miasto stanie się stolicą miłośników grzybów i dobrego smaku.

„Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023” to festiwal wielowymiarowy, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 6 października, wykładami naukowymi na Rynku Wielkim. Eksperci m.in. z Roztoczańskiego Parku Narodowego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podzielą się wiedzą o tajemnicach natury, a szczególnie o grzybach i ekosystemach Roztocza.

Piątek przyniesie również otwarcie wyjątkowej ekspozycji grzybów XXL wykonanych z wikliny, a w sobotę odbędą się planowane wyprawy na grzybobranie do Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Dla młodszych uczestników przygotowano warsztaty plecionkarskie, podczas których dzieci i młodzież będą mogły wykazać się kreatywnością.

Ale to nie wszystko! Festiwal oferuje również szeroki wachlarz atrakcji kulinarnych i muzycznych. W ramach wydarzenia będzie można odwiedzić miasteczko Żarciowozów i Jarmark Produktów Regionalnych. A w niedzielę, po południu, zobaczymy występy Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz Lolek Orkiestra.

Na swoje stoiska zaproszą różne instytucje związane z edukacją i kulturą, w tym Książnica Zamojska, która zorganizuje kiermasz „Książek już czytanych” oraz prezentację „grzybowych” przepisów kulinarnych.

Festiwal Grzybobranie to także specjalne wydarzenia edukacyjne dla szkół. Dla uczniów klas 7 i 8 Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych przewidziane są lekcje plenerowe, podczas których eksperci opowiedzą o tajemnicach Królestwa Grzybów i przyrodzie Roztocza. Program wydarzenia zapewnia więc nie tylko zabawę, ale również edukację na najwyższym poziomie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Zamość świętuje piękno miejskiego krajobrazu. Wyniki konkursu na najładniejszy balkon, ogródek i podwórze… (foto)

Jakby tego było mało, niejaki Drzewiasty zdradzi elementy bezpiecznego poruszania się w lesie – opowie o survivalu oraz o sposobach rozpalania ognia. Z kolei Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu, zaprezentuje wystawę „Ekspozycja grzybów świeżych, dziko rosnących z terenów Roztocza”. Będzie można również skorzystać z porad grzyboznawców, obejrzeć świeżo zebrane, dziko rosnące grzyby i otrzymać materiały edukacyjno-informacyjne.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji tego weekendu. Jedno jest pewne – jeśli kochasz naturę, grzyby i dobrą zabawę, nie możesz tego przegapić!

Partnerem festiwalu „Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023” jest Województwo Lubelskie – „Lubelskie smakuj życie”. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program szczegółowy:

6 października (piątek):

– 10.00 – 15.00 – Stoisko Książnica Zamojska Rynku Wielkim z kiermaszem „Książek już czytanych” oraz nowych publikacji wydanych

– 10.00 – 11.30 – Roztoczański Park Narodowy, wykłady:

– Park Narodowy – przyroda na prawach natury – Przemysław Stachyra

– Drugie życie drzewa – rola martwych drzew w ekosystemie lasu – Paweł Marczakowski

– 11.30 – 13.30 – UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii, Instytut Nauk Biologicznych, Katedra Botaniki Mykologii i Ekologii, wykłady:

– Grzybów mamy w bród. Bogactwo i różnorodność mykobioty Roztocza – dr Monika Kozłowska

– Rola grzybów w przyrodzie i naszym życiu. Pożytki i szkody – dr Urszula Świderska – Grzyby jadalne i trujące. Jasna i ciemna strona grzybobrania – dr Anna Rysiak

– 13.30 – 14.00 – Drzewiasty, wykłady:

– Walory turystyczne Roztocza oraz co w lesie gra – Jarosław Kuchta

– 15.00 – Otwarcie wystawy z grzybów XXL z wikliny pn. Grzybobranie. Gościem specjalnym będzie kustosz Muzeum w Otwocku Wielkim, dr Anna Feliks

7 października (sobota):

– od 8.00 wyjazdy na grzybobranie oraz do Roztoczańskiego Parku Narodowego autokarami z Rynku Wielkiego. Zapisy na bezpłatne wyjazdy odbywają się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, Rynek Wielki 13 (tel.84 639 22 92)

– 11.00 – 15.00 – Stoisko Książnica Zamojska z kiermaszem „Książek już czytanych”

– 11.00 – Warsztaty plecionkarskie dla dzieci

– 12.00 – 15.00 – Warsztaty dla dzieci na stoisku Młodzieżowego Domu Kultury / „Grzyby- włóczkowe inspiracje”

– 15.00 – Warsztaty śpiewu dawnych pieśni i nauka polskich tańców tradycyjnych oraz na trzygodzinna potańcówka

8 października (niedziela):

– 10.00 – Warsztaty plecionkarskie dla dzieci

– 12.00 – 15.00 – Warsztaty dla dzieci na stoisku Młodzieżowego Domu Kultury / Grzyby malowane na szkle”. „Z książką rośniesz, jak grzyby po deszczu!”

– 13.00 – Gotowanie na żywo

– 13.30 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”

– 15.00 – Występ Lolek Orkiestra

Lublinews.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

festiwal "Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023"
fot. materiały organizatora | festiwal „Grzybobranie Lubelskie – naturalnie! Zamość 2023”

Jeden komentarz do “Grzybobranie w Zamościu, czyli festiwal, na którym każdy znajdzie coś dla siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *