LubelskieNewsRolnictwo

Podwójna okazja dla lubelskich rolników. Trwają nabory do konkursów „Rolnik z Lubelskiego” i „Ekolubelskie”

Urząd Marszałkowski ogłosił IV odsłonę dwóch konkursów dla rolników z naszego województwa. Gospodarze z lubelskiego mogą startować w wyścigu o tytuł „Rolnika z Lubelskiego 2023” i najlepszego gospodarstwa ekologicznego „Ekolubelskie 2023”. Oba przedsięwzięcia mają na celu promowanie nowoczesnego i ekologicznego rolnictwa, dobrej kultury rolnej oraz ochrony środowiska. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z końcem tego miesiąca.

Organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, konkurs „Rolnik z Lubelskiego 2023” skupia się na promowaniu nowoczesnego rolnictwa i aktywności społecznej na obszarach wiejskich województwa lubelskiego. Jego celem jest wyróżnienie przedsiębiorczych gospodarzy, którzy prowadzą swoją działalność zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej, dbają o wysokie standardy produkcji rolnej, dobrostan zwierząt oraz ochronę środowiska. Konkurs ma także na celu kreowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa i lubelskiej wsi.

Najlepsi rolnicy zostaną wybrani w trzech kategoriach konkursowych: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna oraz ogrodnictwo i sadownictwo. Oceniane będą osiągnięte wskaźniki produkcji, innowacyjne rozwiązania, umiejętne wykorzystanie funduszy unijnych, estetyka zagrody oraz osiągnięcia w branżowych wystawach i konkursach. Rolnicy mogą zgłaszać się samodzielnie lub zostać wytypowani przez instytucje rolnicze, związki, zrzeszenia oraz samorządy powiatowe i gminne.

Kapituła konkursowa, złożona z przedstawicieli organizatora oraz ekspertów branżowych, dokona wyboru zwycięzców. Najlepsi rolnicy w każdej kategorii otrzymają prestiżowy tytuł „Rolnik z Lubelskiego 2023”, statuetki, dyplomy oraz atrakcyjne nagrody finansowe.

W tym samym czasie trwa nabór do równoległego konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne „Ekolubelskie 2023”. Konkurs ten ma na celu promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego w województwie lubelskim oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego.

Mogą wziąć w nim udział rolnicy ekologiczni, przedsiębiorcy rolni, przetwórcy produktów ekologicznych oraz producenci i sprzedawcy płodów rolnych. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktualnego certyfikatu wydanego przez upoważnioną jednostkę certyfikującą oraz wytwarzanie produktów rolnictwa ekologicznego.

Podobnie jak w konkursie „Rolnik z Lubelskiego 2023”, również tutaj najlepszych eko rolników wybierze kapituła konkursowa złożona z ekspertów i przedstawicieli organizatora. Najlepsi otrzymają tytuł „Lubelski Ekorolnik 2023”, statuetki, dyplomy i nagrody finansowe.

Termin nadsyłania zgłoszeń przez rolników w obu konkursach upływa 31 lipca 2023 roku.

Więcej informacji, w tym formularze zgłoszeniowe, można znaleźć na stronie organizatora pod tym linkiem.

Jeden komentarz do “Podwójna okazja dla lubelskich rolników. Trwają nabory do konkursów „Rolnik z Lubelskiego” i „Ekolubelskie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *