BiznesLubelskieWiadomościZ regionu

Lubelskie zyskuje na zielonej rewolucji. Ponad 548 mln zł z Funduszy Europejskich na energooszczędność

Nadciąga nowa fala inwestycji energetycznych w woj. lubelskim. Pięć świeżo podpisanych umów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oznacza wsparcie finansowe dla projektów poprawiających efektywność energetyczną i energooszczędność w regionie. Otwierają się drzwi dla zielonych pożyczek, a nawet dotacji dla wielu przedsiębiorstw i instytucji.

Województwo Lubelskie kontynuuje swoje zobowiązania wobec zrównoważonego rozwoju, korzystając z programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”. Tym razem wsparcie otrzymają projekty poprawiające efektywność energetyczną i energooszczędność w regionie.

Pod lupę wzięto zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, podpisując pięć umów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W ceremonii udział wzięli Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Marek Neckier, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, oraz przedstawiciele BGK, Paweł Chorąży – Dyrektor Zarządzający w BGK i Maciej Henkiel, Dyrektor Biura w Departamencie Instrumentów Finansowych.

W ramach podpisanych umów do woj. lubelskiego trafi ponad pół miliarda złotych, a dokładnie 548 mln zł, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) . To 5,11% całego budżetu przyznanego na ten program.

Cztery umowy będą realizowane przez Departament Wdrażania EFRR w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, a jedna przez LAWP.

Pożyczka na energooszczędność może stać się dotacją

Przewidziane wsparcie nie jest zwykłym finansowaniem. Oferowane pożyczki będą mieć preferencyjne warunki, z maksymalną kwotą do 15 mln zł i okresem spłaty do 20 lat. A to nie wszystko. Jeżeli projekt osiągnie co najmniej 30% oszczędności energetycznych, to nawet 45% kapitału pożyczki będzie mogło zostać umorzone. Natomiast dla małych i średnich przedsiębiorstw umorzenie wyniesie do 25% kapitału.

– W związku z powyższym ten instrument zwrotny może stać się także klasyczną dotacją – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W ramach działań 4.1, 4.2, 4.4 i 4.5 instytucje i przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze wsparcia finansowego na różne działania, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii i zanieczyszczenia powietrza. To obejmuje modernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, wymianę starych i nieefektywnych systemów ogrzewania na nowoczesne i ekologiczne oraz instalację systemów, które pomogą lepiej zarządzać energią.

Oznacza to mniej emisji, niższe rachunki za prąd i lepszą jakość powietrza w regionie. Plany obejmują także wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Karpacz gospodarzem Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Przyszłość Europy i świata na wspólnej agendzie

Wsparcie jest skierowane do różnych grup odbiorców, w tym jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kulturalnych, szpitali, podmiotów prowadzących działalność oświatową, organizacji pozarządowych i kościołów oraz podmiotów tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki z wyłączeniem uczelni wyższych.

Z kolei mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać ze wsparcia w ramach działania 4.6, które ma na celu pomóc w zmniejszeniu zużycia energii, poprawić efektywność energetyczną i zredukować koszty ogrzewania. Dzięki wsparciu, podmioty te będą mogły zainwestować w energooszczędne oświetlenie, modernizację systemów grzewczych, czy technologie, które pomogą zmniejszyć straty energii w procesach produkcyjnych.

 

LP Działanie Beneficjent Instytucja Organizująca Nabór Kwota dofinansowania z EFRR (85%) Wartość projektu
1. Działanie 4.1

Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach

Bank Gospodarstwa Krajowego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

DW EFRR

129 094 034,49 zł 151 875 334,72 zł
2. Działanie 4.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym Bank Gospodarstwa Krajowego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

DW EFRR

73 486 007,19 zł  86 454 126,14 zł
3. Działanie 4.4 Wspieranie efektywności energetycznej i energooszczędności w ramach Innych Instrumentów Terytorialnych Bank Gospodarstwa Krajowego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

DW EFRR

35 178 370,63 zł 41 386 322,53 zł
4. Działanie 4.5 Wspieranie energooszczędności Bank Gospodarstwa Krajowego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

DW EFRR

75 460 094,82 zł 88 776 582,15 zł
5. Działanie 4.6 Efektywne energetycznie przedsiębiorstwa Bank Gospodarstwa Krajowego Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie 234 913 891,36 zł 276 369 283,96 zł
Razem: 548 132 398,49 zł

(5,11% alokacji Programu)

 644 861 649,50 zł
Ponad 548 mln zł z Funduszy Europejskich na energooszczędność
fot. UMWL | Ponad 548 mln zł z Funduszy Europejskich na energooszczędność

4 komentarze do “Lubelskie zyskuje na zielonej rewolucji. Ponad 548 mln zł z Funduszy Europejskich na energooszczędność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *