LubelskieWiadomościWybory 2023

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrywa w woj. lubelskim. Oto pierwsze wyniki z okręgów nr 6 i 7 

Wstępne wyniki z okręgów wyborczych woj. lubelskim (nr 6 i 7) pokazują znaczącą przewagę Prawa i Sprawiedliwości. Podczas gdy w całym kraju według wstępnych danych partia rządząca zdobyła 36,6% głosów, na terenie Lubelszczyzny poparcie to jest znacznie wyższe.

W kraju trwa gorączkowe liczenie głosów w wyborach do Sejmu i Senatu, ale już teraz możemy podać pierwsze wyniki z dwóch okręgów wyborczych w województwie lubelskim. O godzinie 9:00, z okręgu wyborczego nr 6 i nr 7 nadeszły wstępne dane, które układają się w interesujący sposób.

Województwo kontra kraj

Badanie late poll przeprowadzone przez Ipsos wskazuje, że na arenie krajowej Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,6% głosów. Druga jest Koalicja Obywatelska z 31%, a trzecia… Trzecia Droga z 13,5% głosów. Konfederacja i Nowa Lewica również zapewniły sobie miejsce w Sejmie, z wynikami odpowiednio 8,6% i 6,4%.

Jednakże, gdy przyjrzymy się wynikom z województwa lubelskiego, zauważymy znaczące różnice.

Wyniki z Okręgu 6

W okręgu wyborczym nr 6, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło aż 58,47% poparcia. Daleko za nimi plasują się Trzecia Droga z 13,61% i Koalicja Obywatelska z 10,3% głosów. Dalej jest Konfederacja w wynikiem 9,02% i Nowa Lewica, która wg aktualnych danych ma 3,9%. Pozostałe Komitety tj. Polska Jest Jedna, Bezpartyjni Samorządowcy i Wyborcy Ruchu Dobrobytu i Pokoju mają na ten moment odpowiednio 2,22%, 2,04% i 0,44%.

Okręg wyborczy nr 6 obejmuje powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki i Lublin

Wyniki z Okręgu 7

W okręgu nr 7 sytuacja wygląda podobnie, choć tu przewaga PiS jest znacznie mniejsza i wynosi 51,16%. Koalicja Obywatelska po przeliczeniu ok. 20% głosów ma z kolei 17,18%, a Trzecia Droga 11,42%. Wg wstępnych danych Konfederacja zdobyła 8,18% głosów, a Nowa Lewica 7,17%.

Okręg wyborczy nr 7 obejmuje powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, parczewski, radzyński, tomaszowski, włodawski, zamojski i miasta: Biała Podlaska, Chełm, Zamość.

Co dalej?

Cały czas spływają nowe wyniki i należy pamiętać, że są to tylko wstępne dane. Niemniej jednak, wydaje się, że w woj. lubelskim Prawo i Sprawiedliwość ma powody do zadowolenia.

Z pewnością warto śledzić na bieżąco wyniki z poszczególnych komisji w województwie, a także z całej Polski. Co z tego wyniknie i jak to wpłynie na układ sił w nowym Sejmie? O tym dowiemy się już niebawem. Na razie pozostaje nam czekać na pełne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *