LubelskieWiadomościZ regionu

Rośnie poziom wody w Wiśle. Wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

Wojewoda Krzysztof Komorski ogłosił dzisiaj pogotowie przeciwpowodziowe dla dwóch powiatów woj. lubelskiego. Powodem jest stale rosnący poziom wody w Wiśle, która w kilku miejscach przekroczyła już stany ostrzegawcze.

Od godziny 15:00 w piątek, 9 lutego, w powiatach puławskim i ryckim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Dotyczy ono gmin: Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec i Stężyca oraz miast: Puławy i Dęblin.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Strajk rolników sparaliżuje kraj. Jak wygląda mapa protestu w województwie lubelskim?

Powodem jest rosnący poziom Wisły. W Puławach rzeka ma już 485 co oznacza, że przekroczyła stan ostrzegawczy o 34 cm, natomiast w Dęblinie wodowskazy pokazują 412 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

Jeśli przyrost wody się utrzyma, a wszystko na to wskazuje z uwagi na prognozowane ocieplenie i kolejne roztopy, to woda może osiągnąć stany alarmowe w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Tylko wczoraj poziom Wisły w Puławach podniósł się o 56 cm. Aktualnie do przekroczenia stanu alarmowego brakuje tylko 66 cm.

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski wraz z podległymi mu służbami sprawdzał dziś stan wałów i magazynów przeciwpowodziowych m.in. w Józefowie nad Wisłą, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim.

– Mimo, że od 2010 roku w naszym województwie nie było większej powodzi, po sprawdzeniu magazynów i stanu wałów przeciwpowodziowych, mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na takie zdarzenia losowe – zapewnia wojewoda.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto chce objąć ochroną planistyczną ponad 490 ha terenów zielonych. Trwają konsultacje społeczne

Jak informują służby hydrologiczne, bieżące ostrzeżenia w naszym regionie dotyczą wezbrania wraz z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oprócz Wisły, również Bugu, Krzny i Tanwi.

W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów oraz wszelkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

fot. UWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *