ŁukówNa sygnaleWiadomościZ regionu

Sekretarz Interpolu i tajemnicze wezwanie. Mieszkanka Łukowa cudem uniknęła oszustwa

Dużą czujnością wykazała się mieszkanka Łukowa, która stała się celem ataku oszustów internetowych. Kobieta otrzymała w wiadomość z linkiem w sprawie prowadzonego przeciwko niej rzekomego postępowania sądowego. Nadawcą miał być sam Sekretarz Generalny Policji Interpolu. Kobieta nie uległa presji i nie kliknęła w przesłany przez cyberoszustów link. O sprawie zawiadomiła policję.

– Wczoraj Pani Dorota przesłała na adres e-mail łukowskiej komendy wiadomość, której nadawcą był rzekomy Sekretarz Generalny Policji Interpolu – informuje aspirant sztabowy Marcin Józwik z łukowskiej policji.

Wiadomość zawierała załącznik w postaci „wezwania”, z którego wynikało, że przeciwko kobiecie wszczęto postępowanie sądowe w związku z pornografią dziecięcą. Znalazła się tam również informacja o cyberinfiltracji i zajęciu jej komputera.

W treści wiadomości było również polecenie udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na podlinkowany adres e-mail. Mimo, że przestępcy włożyli sporo trudu w to, by uwiarygodnić całą mistyfikację, kobieta domyśliła się, że jest to próba oszustwa.

Gdyby kliknęła w przesłany link cyberoszuści prawdopodobnie przejęliby kontrolę nad jej komputerem.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Chciał sprzedać termostat. Stracił ponad 9 tysięcy złotych

– Przesyłając wiadomość z załącznikiem do łukowskiej komendy Pani Dorota chciała by była ona przestrogą dla innych – informuje rzecznik łukowskiej policji. I dodaje – Twierdziła, że takie lub podobne wiadomości e-mail lub sms-ów o rzekomo nieuregulowanych należnościach lub przestępstwach jest coraz więcej, że należy być „czujnym w sieci”.

Policja po raz kolejny apeluje by nie klikać w linki niewiadomego pochodzenia i nie podawać jakichkolwiek danych. Nie otwierać załączonych do podejrzanych wiadomości załączników, gdyż mogą one zainfekować nasz komputer lub smartfon.

 

list, którego autorem jest rzekomy Sekretarz Generalny Policji Interpolu
fot. Policja |List otrzymany przez Panią Dorotę, którego autorem jest rzekomy Sekretarz Generalny Policji Interpolu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *