Zamek w Janowcu przejdzie rewitalizację
Wielkie zmiany czekają Zamek w Janowcu. W środę, 29 stycznia, w Starostwie Powiatowym w Puławach odbyło się spotkanie poświęcone planom rewitalizacji tego historycznego obiektu. W rozmowach uczestniczyły m.in. Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków i wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Marzena Brzezicka, dyrektor Muzeum Zamek w Janowcu.
Podczas spotkania omówiono kluczowe działania, które przybliżą zamek do dawnej świetności. Powstanie kolegium ds. rewitalizacji, a także zespół doradczy odpowiedzialny za opracowanie planu badań archeologicznych. Podsumowano również pierwszy etap prac.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Fundacja Książąt Lubomirskich wzbogaci zbiory Zamku w Janowcu (foto)
– Skarpa wokół zamku została oczyszczona, a teren przygotowano do badań lidarowych i geofizycznych. Ich wyniki pozwolą nam na stworzenie szczegółowego planu dalszych prac archeologicznych i przystąpienie do ich realizacji – mówi Marzena Brzezicka, dyrektor Muzeum Zamek w Janowcu.
To ważny krok w kierunku odnowy tego niezwykłego miejsca. Przywrócenie zamkowi historycznego charakteru oraz dostosowanie go do potrzeb zwiedzających pozwoli na pełniejsze wykorzystanie jego potencjału, jako jednego z najważniejszych punktów na turystycznej mapie regionu.
Dalsze etapy rewitalizacji będą realizowane we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ekspertami z zakresu konserwacji zabytków. Jak zapewniają przedstawiciele Muzeum Zamek w Janowcu, wkrótce możemy spodziewać się kolejnych informacji na temat postępów prac.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lublin z kolejnym turystycznym rekordem!
Budowę zamku na skarpie wiślanej w Janowcu rozpoczął w 1508 Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Na początku XVII w., po przejęciu zamku przez rodzinę Tarłów w 1593, rozbudowano część mieszkalną i dobudowano cylindryczną wieżę zachodnią i wschodnią. Kolejni właściciele, Lubomirscy ok. 1654 wybudowali kaplicę. W 1656 zamek został ograbiony i spalony podczas najazdu Szwedów. Następnie odbudowany i rozbudowany w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, w których posiadaniu znajdował się do pierwszej połowy XVIII w. W 1931 zamek został zakupiony przez warszawiaka Leona Kozłowskiego. Zamek z przylegającymi do niego gruntami był majątkiem zbyt małym, by objęła go nacjonalizacja w ramach uchwalonej po wojnie reformy rolnej. W efekcie Kozłowski był jedynym w bloku wschodnim właścicielem zamku. W 1975 obiekt został zakupiony przez Muzeum Nadwiślańskie i od 1993 jest stopniowo remontowany.
fot. materiały prasowe