EkoZ regionuZamość

Zamość walczy z „kopciuchami”

Prezydent Miasta Zamość ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji na wymianę starych systemów grzewczych w budynkach położonych na terenie miasta Zamość. Wnioski będzie można składać od 11 marca do 25 marca w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zamość, ul. Rynek Wielki 13 (parter Ratusza).

O dotację, która dla osób fizycznych wynosi do 60 proc. kosztów wykonania zadania (maks. 6 000 zł), może ubiegać się właściciel, współwłaściciel albo użytkownik wieczysty budynku lub lokalu mieszkalnego położonego na terenie Zamościa. Z kolei przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację w wysokości do 40 proc. kosztów (maks. 4 000 zł).

>>> CZYTAJ TAKŻE: Problemy z wypłatą środków z programu Czyste Powietrze. Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem

Dotacja obejmuje pokrycie kosztów demontażu starego urządzenia, które należy zezłomować, zakupu i montażu nowego kotła albo podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Natomiast dofinansowaniu nie podlega np. zakup przenośnych urządzeń grzewczych, wykonanie prac projektowych, wymiana wewnętrznej instalacji c.o., wymiana starego urządzenia gazowego na nowe gazowe.

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie udzielania dotacji, dostępnym w Biurze Obsługi Interesanta oraz na stronie umzamosc.bip.lubelskie.pl.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasto kontynuuje walkę z kopciuchami. Druga edycja programu „Ciepłe Mieszkanie” rozszerzona o lokale komunalne i małe wspólnoty

Warto przypomnieć, że w uchwale antysmogowej Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze woj. lubelskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadzono terminy wymiany urządzeń grzewczych. Został określony maksymalny czas na wymianę starego kotła węglowego do dnia:

– 31 grudnia 2023 r. – kotły bezklasowe oraz kotły klasy 1 i 2

– 31 grudnia 2026 r. – kotły klasy 3 i 4

– 31 grudnia 2029 r. – kotły klasy 5

Jak informuje zamojski Ratusz, w punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze” można uzyskać pomocy przy składaniu wniosku o dotację na wymianę pieca, ale także ocieplenie domu, wymianę instalacji wewnętrznej czy montaż pompy ciepła. W zależności od dochodu dotacja wynosi 40, 70 a nawet 100 proc. kosztów netto.

fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *