Sport

Polscy kolarze torowi powalczą o medale w Pucharze Narodów w Kanadzie

Pięciu polskich kolarzy torowych weźmie udział w Pucharze Narodów w Kanadzie. W tym gronie znalazł się m.in. zawodnik grupy Lubelskie Perła Polski Cycling Team – Mateusz Rudyk, który przywiózł aż trzy medale z ostatnich Mistrzostw Europy Elity. Zawody odbędą się w dniach 12-14 kwietnia w Milton w kanadyjskiej prowincji Ontario.

Puchar Narodów w Kanadzie to ostatnie kwalifikacje dla podopiecznych trenera Igora Krymskiego, które otwierają zawodnikom możliwość startu na olimpiadzie w Paryżu. Drużyna polskich sprinterów na torze to europejska czołówka, na co wskazuje choćby brąz wywalczony w drużynówce podczas Mistrzostw Europy 2024.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Województwo Lubelskie partnerem koszykarskiej Ligi Mistrzów w sezonie 2023/24 (foto)

O medal na pewno powalczy indywidualnie czołowy sprinter świata – Mateusz Rudyk i to w najbardziej prestiżowej konkurencji na torze – sprincie indywidualnym. Podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Glasgow 2023 był czwarty w tej konkurencji, co stawia go w gronie pretendentów do walki o medal na igrzyskach w Paryżu, tym bardziej, że od początku tego roku prezentuje świetną formę. Przypomnijmy, podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Elity na holenderskim torze Omnisport Apeldoorn, oprócz brązu w drużynówce, wywalczył także dwa srebra w konkurencjach indywidualnych.

Polscy kolarze torowi powalczą o medale w Pucharze Narodów w Kanadzie
fot. UMWL

Oprócz Rudyka, który na na swoim koncie ma także brąz mistrzostw świata z 2019 w sprincie indywidualnym na MŚ w Pruszkowie, złoto ME w sprincie drużynowym (2016), srebro ME w sprincie indywidualnym (2023), brąz ME w sprincie indywidualnym (2019) oraz brąz ME w sprincie drużynowym (2021), w Pucharze Narodów w Kanadzie wystąpi także czterech innych polskich kolarzy:

Kacper Majewski – kolarz torowy i szosowy. Uczestnik MŚ U-23 oraz ME U-23. Na szosie specjalista od jazdy indywidualnej na czas, na torze startuje w konkurencjach średniego dystansu);
Daniel Rochna – specjalista w sprincie, którego największe sukcesy to: brąz ME 2021 w sprincie drużynowym oraz brąz ME 2024 także z sprincie drużynowym);
Maciej Bielecki – specjalista w sprincie drużynowym, olimpijczyk z Pekinu (2008) i Londynu (2012). Wśród jego największych sukcesów jest 5 medali mistrzostw Europy w sprincie drużynowym: złoto (2016), srebro (2012) oraz trzykrotnie brąz (2011, 2021, 2024);
Rafał Sarnecki – sprinter, olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016. Jego największe sukcesy to: srebro ME (2015) oraz brąz ME (2024) w sprincie drużynowym.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Startują najważniejsze uniwersyteckie zawody (NCAA). Duże szanse lubelskiego pływaka

– Lubelskie chce wesprzeć kolarzy torowych, między innymi dlatego, że 100 lat temu pierwszy polski medal olimpijski dla naszego kraju, i to podczas pierwszego startu Polski w igrzyskach olimpijskich, wywalczyli właśnie kolarze torowi. Historia powinna w tym wypadku zatoczyć koło. Województwo Lubelskie chce w tym bardzo pomóc, bo pięknym podsumowaniem 100-lecia startów Polski w igrzyskach olimpijskich byłby w Paryżu medal w kolarstwie torowym. Nie można nie dać naszym zawodnikom takiej szansy – podkreślił podczas czorajszej konferencji prasowej marszałek Jarosław Stawiarski.

Udział polskich sportowców w turnieju w Milton jest możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Polscy kolarze torowi powalczą o medale w Pucharze Narodów w Kanadzie
fot. UMWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *