Park Bronowicki wreszcie zostanie zrewitalizowany. Miasto szuka wykonawcy
Miasto szuka wykonawcy, który podejmie się rewitalizacji zabytkowego parku na Bronowicach. Inwestycja obejmie m.in. budowę nowego układu alejek i placyków z małą architekturą i nasadzeniami. Park Bronowicki w nowej odsłonie, nawiązującej do jego wizji z początku XX wieku, powinien być gotowy w maju 2026 roku.
– Park Bronowicki to kolejna przestrzeń, po Parku Ludowym, Ogrodzie Saskim i Parku Zawilcowa, którą zmieniamy dla naszych mieszkanek i mieszkańców. Na rewitalizację tego cennego historycznie i przyrodniczo obszaru miejskiej zieleni otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych. Chcemy, aby jeden z najstarszych parków miejskich po latach odmienił się i stał się wizytówką nie tylko dzielnicy Bronowice. Po zakończonej rewaloryzacji, Park znów stanie się atrakcyjny dla osób w każdym wieku i z różnymi potrzebami. To miejsce z pewnością na to zasługuje – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Rozbudowa Parku Rury. Prace są już na finiszu
Znajdujący się w dzielnicy Bronowice, pomiędzy dzisiejszymi ulicami Fabryczną i Łęczyńską, założony w 1869 roku park jest drugim najstarszym ogrodem miejskim w Lublinie. W przeszłości nosił nazwę Foksal i w okresie swojej największej świetności, w latach 1887-1894, był bardzo atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Odbywały się tam m.in. koncerty orkiestry wojskowej, działały bufet z kawą, mleczarnia i pijalnia wód mineralnych, tor jazdy na wrotkach i wypożyczalnia szczudeł, a zimą wylewano ślizgawkę. W początku XX wieku park wzbogacił się o ogrodzenie i liczne nowe alejki, a Komitet Trzeźwości zaczął organizować na jego terenie cotygodniowe zabawy taneczne.
Później było już tylko trudniej. Wichura, która przeszła nad miastem w lipcu 1931 r. zniszczyła prawie 80 proc. drzewostanu ogrodu, z czego 30 proc. drzew zostało zupełnie wyłamanych. Ogromne straty w roślinności oraz infrastrukturze parku przyniosły działania wojenne, szczególnie bombardowanie Lublina we wrześniu 1939 roku oraz pożar zlokalizowanych na terenie ogrodu składów paliw w 1944 r. Po 1945 r. park został przekomponowany według projektu inż. Józefa Maciejowskiego, ale do dawnej świetności już nie powrócił.
Od 1982 roku Park Bronowicki wpisany jest do rejestru zabytków woj. lubelskiego. Nie pełni już funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych, mieszkańcy wykorzystują jego ścieżki raczej do skrócenia sobie drogi niż do spacerów, a reszta Lublina właściwie o nim zapomniała. Teraz wreszcie ma szansę odzyskać dawny blask.
Stara-nowa wizja parku
Rewaloryzacja zajmującego powierzchnię ok. 2,57 ha parku, zakłada stworzenie nowego układu alejek i placyków parkowych, wymianę ich nawierzchni oraz przebudowę ogrodzenia. Oprócz tego mają powstać schody terenowe, zieleniec, obiekty małej architektury, zdrój parkowy oraz plac zabaw. Pojawi się też oświetlenie i monitoring.
Nowy układ komunikacyjny parku ma nawiązywać formą i materiałami do układu historycznego, znanego ze starych map z początku XX w. W centralnej części parku pojawi się pętla spacerową wyposażona w tzw. ścieżki dotykowe, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym z laskami, oraz tyflomapy. Pozostała część alejek parkowych powstanie z nawierzchni mineralnej jako powierzchni biologicznie czynnej.
Główne wejście do parku, zlokalizowane od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej, zaprojektowano jako plac z zieleńcem. Wybudowany zostanie również mały plac, wyposażony w urządzenia siłowni. Przebudowę przejdą także schody prowadzące do parku od ul. Fabrycznej i Bronowickiej, oraz powstaną nowe, prowadzące na górkę saneczkową. Przy wejściu do parku od ul. Fabrycznej pojawi się także pochylnia.
– Po rewitalizacji przestrzeń Parku Bronowickiego ma pełnić różne funkcje, w tym reprezentacyjną, komunikacyjną, wypoczynkową i rekreacyjną – mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza.
Projekt zakłada wprowadzenie na teren parku kwitnących krzewów, łąk z bylin, traw ozdobnych i roślin cebulowych, a pomiędzy nimi ustawienie wygodnych ławek z oparciem. Odwiedzający park będą mieli możliwość skorzystania również ze stolików piknikowych, w tym do gry w szachy a także urządzeń siłowni na świeżym powietrzu, stojaków na rowery i innych obiektów małej architektury.
Opiekunowie i dzieci skorzystają z przebudowanej górki saneczkowej oraz nowego placu zabaw w zachodniej części parku. Zostanie on podzielony alejką parkową na dwie części: z nawierzchnią bezpieczną z piasku i podjazdem z nawierzchni drewnianej, która umożliwia dostęp do integracyjnych urządzeń zabawowych również dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także drugą z nawierzchnią naturalną ze zrębków. Na terenie placu zabaw staną także urządzenia zabawowe wodne (z układem pompowym), a także zdrój parkowy.
Teren ma być oświetlony latarniami w klasycznym stylu. Inwestycja zakłada także przebudowę ogrodzeń oraz remont murków oporowych otaczających park, budowę kanału technologicznego, instalacji i przyłącza wodociągowego, kanalizacji deszczowej i instalacji elektroenergetycznej.
W związku z zabytkowym charakterem parku prace budowlane będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Lublinie powstanie „Skwer Marzeń”
Rewaloryzacja Parku Bronowickiego realizowana jest w ramach projektu „Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” współfinansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 12,5 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi aż 7 mln zł.
Czas na składanie ofert w przetargu mija 30 sierpnia br.
fot. materiały prasowe | Park Bronowicki
Pingback: Coraz bliżej budowy Parku Nadrzecznego
Pingback: Wąwóz Pokolenia przejdzie zieloną metamorfozę
Pingback: Na lubelskiej Ponikwodzie powstanie "Gaj nad skarpą"