XXVI Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Bezpieczeństwa Granic InSec2024. W wydarzeniu wziął udział wojewoda lubelski
Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 200 czołowych ekspertów, przedstawicieli władz oraz służb odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, by wspólnie omówić najnowsze wyzwania i strategie w zakresie ochrony granic.
– Żyjemy w czasach, gdzie tematy związane z granicą są absolutnie na pierwszym planie. Frekwencja na tej konferencji, obecność wielu wybitnych gości, ekspertów potwierdza, że znowu trzeba rozmawiać o granicy – powiedział Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych, otwierając dzisiejsza konferencję. – Sprawa ochrony granic, a w szczególności ochrony przed niekontrolowaną migracją, przez najbliższe lata będą tematem numer jeden.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
– Mamy świadomość, że ta konferencja odbywa się w kontekście bardzo poważnego zjawiska kryzysu na granicach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia płynącego ze strony Rosji i Białorusi dla krajów Europy Wschodniej. Mamy świadomość, że to zagrożenie jest częścią o wiele szerszego procesu, jaki stworzyło naturalne dążenie wielu krajów ku Europie, ku światu zachodniemu – zauważył z kolei Bronisław Komorowski, były prezydent Polski.
Jednym z ważnych punktów dzisiejszej konferencji była Debata Wojewodów, w której wzięli udział wojewodowie: lubelski Krzysztof Komorski, podlaski Jacek Brzozowski, warmińsko-mazurski Radosław Król oraz podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
– Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą czuć się bezpieczni – podkreślił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Składam wyrazy uznania i szacunku dla naszych służb mundurowych, dla Straży Granicznej, dla wojska. Byliśmy mocno testowani – mamy w tym względzie podobne doświadczenia, jak województwo podkarpackie. Dodatkowo na początku tej kadencji wojewodów mieliśmy do czynienia z naruszeniem naszej przestrzeni powietrznej.
– Mamy ponad 170 km granicy z Białorusią. W większości ta granica pokrywa się z korytem rzeki Bug, więc sytuacja, jeśli chodzi o ten odcinek nie jest tak skomplikowana, jak chociażby na Podlasiu. Z tego punktu widzenia jest u nas spokojniej – powiedział Krzysztof Komorski. – Drugą kwestią jest wątek granicy z Ukrainą – współpracy w zakresie wsparcia, a z drugiej strony przyjmowania tych wszystkich, którzy przed wojną uciekają. A ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nadchodzą chłodniejsze i cięższe, z racji pory roku, miesiące, jesteśmy przygotowani – razem z samorządami i służbami – do udzielania pomocy i schronienia, w miarę potrzeb i naszych możliwości.
InSec2024
W czasie konferencji dyskutowano także m.in. o nowej strategii funkcjonowania służb w obliczu zagrożeń hybrydowych. Mówiono o współpracy między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo granic, o zagrożeniu ze strony Rosji, o doświadczeniach związanych z kryzysami granicznymi, a także współpracy z europejską agencją ochrony granic – FRONTEX. Jednym z kluczowych punktów programu była dyskusja dotycząca Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. Omawiano także kwestie inwestycji oraz modernizacji sprzętu i systemów, które są niezbędne do skutecznej ochrony granic.
– Tysiące żołnierzy i setki funkcjonariuszy policji wspiera dziś Straż Graniczną na granicy. Nasze państwo wyciąga wnioski – służby są w stanie działać wspólnie. Od żołnierzy i funkcjonariuszy aż po rząd ta współpraca jest bardzo dobra. Państwo musi konsolidować swoje zasoby, by przeciwdziałać kryzysowi – podkreślił minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji InSec.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Blisko 1,3 mln euro dla przygranicznych jednostek straży pożarnej w Polsce i Ukrainie
Patronat honorowy nad konferencją InSec2024 objęły m.in.: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.