Gazeta Aresztu Śledczego w Lublinie wśród najlepszych w kraju
Tworzona w Areszcie Śledczym w Lublinie gazeta „Piąty Południk” zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Szpalty za kratą”. To kolejne, szóste już w ostatnich siedmiu edycjach, podium lubelskiego periodyka.
W tegorocznej odsłonie „Szpalt za kratą” udział wzięły 32 gazety. Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, oceniało nadesłane prace w oparciu o kryteria formalne (szata graficzna, kompozycja tekstów, poziom korekty i inne) oraz merytoryczne. W ramach tych drugich pod uwagę brano tematykę publikowanych artykułów, obecność treści dotyczących racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, a także społecznej readaptacji osadzonych.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy naukowcy prześwietlą oscypka
Organizatorzy podkreślają, że zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie, podobnie jak poziom prezentowanych przez jego uczestników tekstów. Wskazują również na znaczenie tego typu publikacji:
„Słowo pisane w warunkach izolacji penitencjarnej, ze względu na ograniczony dostęp do niektórych środków przekazu – wynikający z istoty wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, ma niespotykaną gdzie indziej moc i stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w warsztacie pracy wykorzystywanym w procesie resocjalizacji. Z jednej strony, jest formą uczestniczenia w życiu społecznym poprzez konieczność obserwowania przemian zachodzących poza murami więzienia, z drugiej natomiast, pozwala kształtować rzeczywistość za więziennym murem – w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności”.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelski Terytorials na zdjęciu roku 2023 NATO
Poza „Piątym Południkiem” w czołowej trójce znalazły się „Repaly” z Aresztu Śledczego w Mysłowicach oraz wydawana przez Areszt Śledczy w Elblągu, Oddział Zewnętrzny w Braniewie „Docelówka Braniewska”.