Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dla Województwa Lubelskiego
Podczas uroczystej Gali na Zamku w Łańcucie, Województwo Lubelskie zostało uhonorowane Nagrodą Specjalną Prezydenta RP za szczególny wkład w rozwój inicjatywy Trójmorza.
Wczoraj, w historycznych murach Zamku w Łańcucie, odbyła się Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, gdzie Województwo Lubelskie otrzymało wyjątkowe wyróżnienie. Marszałek Województwa, Jarosław Stawiarski, z dumą odebrał Nagrodę Specjalną przyznaną przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Wschodni Kongres Młodych Liderów (relacja i zdjęcia)
Kapituła nagrody wyróżniła Województwo Lubelskie za zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza. Zaznaczyła, że Samorządowy Kongres Trójmorza organizowany w Lublinie stał się kluczowym wydarzeniem na międzynarodowej arenie gospodarczej.
„- Kongres skupia przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę Inicjatywę. Kongresowi udało się stworzyć przestrzeń do otwartej, międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Trójmorza. Jest on również miejscem wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej…” – czytamy w uzasadnieniu Kapituły.
Dodatkowo, zauważono również ogromny wkład naszego województwa w organizację pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Nagrody gospodarcze Prezydenta RP zostały wręczone w pięciu głównych kategoriach: Lider MŚP (dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych lub średnich firm), Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, oraz Firma Rodzinna, oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój i STARTUP_PL.
Przyznawana od dwudziestu lat Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, jest symbolem wsparcia dla polskich przedsiębiorców. Cel inicjatywy pozostaje niezmienny: wyróżniać i wspierać najlepszych w biznesie, którzy przyczyniają się do wzrostu gospodarczego Polski. Laureaci tej prestiżowej nagrody są doceniani za przestrzeganie zasad odpowiedzialnego biznesu, promowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz stanowienie wzoru dla innych firm.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konkurs o nagrodę Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin. Poznaliśmy liderów lubelskiego biznesu
W tegorocznej edycji konkursu, wśród nominowanych firm z województwa lubelskiego, znalazły się takie podmioty jak kopalnia Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA oraz SDS Optic SA.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA, lider w produkcji węgla kamiennego, dostarczający swój produkt głównie do elektrowni, został doceniony za swoje wyniki finansowe, efektywność wydobycia, oraz ambitne plany rozwoju zgodne ze strategią Bogdanka 2030, zmierzające do transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii. Firma od czterech dekad wspiera lokalną społeczność, będąc nie tylko największym pracodawcą, ale i filarem zrównoważonego rozwoju regionu, co odzwierciedla jej zrozumienie dla kwestii ESG (Environmental, Social, and Corporate Governance).
Z kolei SDS Optic SA, nominowana w kategorii START-UP.PL, zajmuje się tworzeniem innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej i monitorowania stanu zdrowia. Jako medtech-bio powerhouse, firma skupia się na komercjalizacji wybranych innowacyjnych projektów naukowych z zakresu fotonicznych rozwiązań medycznych. Jej flagowym produktem jest inPROBE® – światłowodowa mikrosonda do diagnostyki HER2 dodatniego nowotworu piersi.
W poprzednim roku Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes otrzymała firma RST Roztocze Sp. z o.o. z województwa lubelskiego, będąca największym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie producentem zamknięć przemysłowych. Firma ta, dysponująca nowoczesnym kompleksem produkcyjnym i ponad 350 maszynami, rocznie wytwarza około 15 milionów produktów i detali, co świadczy o jej znaczącej roli w branży.
Wszystkie te firmy i ich osiągnięcia świadczą o dynamice i innowacyjności województwa lubelskiego, które coraz śmielej zaznacza swoją obecność na polskiej scenie gospodarczej.
Pingback: W Zamościu powstało tymczasowe miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy
Pingback: Dzień Górnika w lubelskiej Bogdance. Były odznaczenia i medale
Pingback: Lokalne społeczności stawiają na rozwój
Pingback: Poznaliśmy tegorocznych laureatów projektu Marka Lubelskie
Pingback: Samorządowy Kongres Trójmorza ponownie w Lublinie