BiznesLublin

Wschodni Kongres Młodych Liderów (relacja i zdjęcia)

W dniach 16-17 maja 2023 r. odbył się Wschodni Kongres Młodych Liderów, zorganizowany przez Fundację Nowy Staw w ramach Samorządowego Forum Trójmorza, którego inicjatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Kongres zgromadził blisko dwieście osób z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji, tworząc forum do dyskusji, wymiany poglądów oraz zacieśniania współpracy wśród młodych. Gościem specjalnym Kongresu była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas dwudniowego wydarzenia, które odbywało się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz w Domu Nasutów, uczestnicy brali udział w panelach dyskusyjnych poświęconych takim tematom, jak sztuczna inteligencja, oczekiwania pracodawców wobec pracowników, czy kulisy otrzymania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Drugiego dnia Kongresu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą europejskich sieci informacyjnych. Dowiedzieli się również więcej o wyzwaniach, przed jakimi stoją międzynarodowe domy spotkań. Była to także okazja do spotkania z młodymi liderami, którzy od pierwszych dni wojny na Ukrainie niosą pomoc uchodźcom.

Wschodni Kongres Młodych Liderów
fot. Fundacja Nowy Staw

Ostatnim punktem wydarzenia, był wieczór międzykulturowy. W spotkaniu udział wzięła m.in. koszykarka AZS UMCS Lublin oraz jej trener, dodając dawkę sportowej inspiracji i współzawodnictwa.

Podczas Wschodniego Kongresu Młodych Liderów zorganizowano spotkanie z gościem specjalnym, którym była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pani minister przedstawiła aktualną sytuację związaną z odnawialnymi źródłami energii oraz omówiła wyzwania, przed jakimi stoi resort w kontekście tego zagadnienia. Młodzi pytali minister Moskwę o kwestie geotermii i o problemy związane z utylizacją akumulatorów samochodów elektrycznych.

Wschodni Kongres Młodych Liderów
fot. Fundacja Nowy staw

Wschodni Kongres Młodych Liderów zgromadził 186 uczestników z pięciu różnych krajów. Podczas dwóch dni kongresu odbyło się 54 paneli dyskusyjnych, 1 debata oksfordzka, 1 spotkanie z gościem specjalnym, a także 1 wieczór międzykulturowy. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki, poseł Kazimierz Choma, poseł Daniel Milewski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban, zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, prezes Lubelskiego Klubu Biznesu Agnieszka Gąsior-Mazur oraz kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie Jacek Lis.

Wschodni Kongres Młodych Liderów stanowił inspirujące wydarzenie, które umożliwiło uczestnikom wymianę wiedzy i doświadczeń, a także nawiązanie wartościowych kontaktów z przedstawicielami różnych środowisk.

Wschodni Kongres Młodych Liderów
fot. Europejski Dom Spotkań

Jak mówią organizatorzy, główną inspiracją do powołania Kongresu była realizacja siedemnastu edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów (FEML), uważanego za najważniejszy cykl międzynarodowych konferencji o tematyce społeczno-ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przez dwa intensywne dni, uczestnicy Kongresu mieli okazję zgłębiać tematy związane z rozwojem społeczno-ekonomicznym, środowiskowym i kulturowym.

fot. Fundacja Nowy Staw

2 komentarze do “Wschodni Kongres Młodych Liderów (relacja i zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *