LublinWiadomości

Miasto ze Strategią Kultury Lublin 2030+. Radni byli jednomyślni

Miejscy radni jednogłośnie uchwalili „Strategię Kultury Lublin 2030+”. Przyjęty podczas czwartkowej sesji dokument zakłada realizację działań, określonych w pięciu priorytetach: „Dostęp do kultury”, „Edukacja kulturalna”, „Lublin (w) 2030”, „Kadry kultury” oraz „Twórczość i kreatywność”.

Podstawą opracowania „Strategii Kultury Lublin 2030+” był dokument strategiczny – „Strategia Lublin 2030”.

Przyjęta na czwartkowej (23 maja) sesji Rady Miasta Lublin Strategia Kultury uwzględnia priorytetowe zadania i wyzwania stojące przed lubelską kulturą w najbliższych latach. Wśród nich jest m.in. zwiększenie dostępu do wydarzeń artystycznych dla różnych grup mieszkanek i mieszkańców, czy działania edukacyjne wzmacniające kompetencje potrzebne do odbioru i lepszego uczestniczenia w kulturze.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Drugi konkurs „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” rozstrzygnięty

– Będziemy wspierać rozwój wiedzy i kompetencji osób z lubelskiego środowiska kultury oraz dążyć do zapewnienia jak najlepszych warunków pracy. Planujemy także działania na rzecz artystek i artystów, wspierania instytucji kultury w rozwoju oraz wzmacniania sektora kreatywnego – zapowiada Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

W wypracowaniu projektu „Strategii Kultury Lublin 2030″ oprócz ekspertów brali udział również mieszkańcy. Konsultacje społeczne, które trwały do 16 do 30 kwietnia br., obejmowały otwarte spotkanie oraz dwa dyżury konsultacyjne. Opinie i uwagi były również przyjmowane pisemnie oraz poprzez Internet. Łącznie wpłynęło 77 uwag, z czego 35 zostało uwzględnionych w całości, 12 częściowo, a 23 odrzucono.

Na ostateczny kształt dokumentu wpłynęły też starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Samorządy Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego będą współpracować na rzecz rozwoju kultury

– Wysoki poziom i różnorodność wydarzeń pozwoliły uczynić kulturę jednym ze znaków rozpoznawczych Lublina. Bez wątpienia jest to wielki sukces miasta i całego środowiska. Strategia Kultury Lublin 2030+ wskazuje zadania i działania konieczne do podjęcia, aby kultura nadal mogła być jednym z elementów stanowiących o wartości naszego miasta. Na jej kształt istotnie wpłynęły starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz wykorzystanie doświadczeń Lublina jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – zaznacza Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przyjęty dokument Strategii Kultury Lublin 2030+ i szczegółowe informacje dotyczące procesu jego opracowywania znajdują się na stronie www.lublin.kultura.eu w zakładce Strategia Kultury Lublin 2030+.

Jeden komentarz do “Miasto ze Strategią Kultury Lublin 2030+. Radni byli jednomyślni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *