LublinWiadomości

Drugi konkurs „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” rozstrzygnięty

W rozstrzygniętym właśnie drugim konkursie „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” dofinansowanie otrzyma 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł.

Podczas naboru wpłynęło 45 ofert o łącznej wartości prawie 8,5 mln zł. Ostatecznie dotacje przyznano 21 projektom na kwotę 2,1 mln zł, z czego 500 tys. zł na rok 2024 i po 800 tys. zł na lata 2025 i 2026.

– W tej edycji konkursu w szczególności dofinansowane zostały projekty nowe, wprowadzające innowacyjne rozwiązania oraz realizujące założenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 opartego na idei RE:UNION, ale także cykliczne, które wpisały się na stałe w kalendarz kulturalny naszego miasta – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Weź udział w warsztatach tworzenia lamp i rozświetl Noc Kultury

Miejskie wsparcie otrzymał m.in. projekt Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej – „BD Projects”, który zakłada powstanie w przestrzeni miejskiej muralu, rzeźby, instalacji artystycznej oraz mozaiki.

Zadaniem działań pod nazwą „Lublin – niewidzialna stolica kultury” Fundacji Biznes Edukacja Rozwój będzie z kolei zwiększenie dostępności kulturalnych zasobów Lublina dla osób z niepełnosprawnością wzrokową i wskazanie nowych obszarów możliwych działań w tym zakresie. W ciągu trzech lat trwania projektu powstaną m.in. przewodniki po historycznych miejscach Lublina dla osób niewidomych i słabowidzących oraz książki prezentujące najbardziej znane legendy i najważniejsze zabytki Lublina, z dotykowymi ilustracjami w alfabecie Braille’a i w druku powiększonym.

Natomiast Fundacja Camera Femina zaproponowała projekt „Włączając widzialność”. Przewiduje on różnorodne formy aktywności, takie jak projekcje filmów, spotkania, warsztaty, prezentacje artystyczne, kampanię społeczną czy program artystyczny dla młodych osób.

Wsparcie otrzyma także projekt „Urban Highline Festival”. To wyjątkowe połączenie pasji do slackline’u z promocją otwartości kulturowej i międzynarodowej integracji. Jako najstarszy festiwal slackline’owy w Europie i jeden z największych na świecie, przyciąga uczestników z ponad 60 krajów, w tym z każdego europejskiego kraju.

W tegorocznym konkursie dofinansowanie otrzymała także Fundacja Kultura Enter na „Mozaikowe miasto”, czyli festiwal poświęcony mozaice w architekturze współczesnej w kontekście wspólnego dziedzictwa socrealizmu w architekturze PRL i Ukraińskiej SRR. W ramach projektu odbędą się mozaikowe interwencje artystyczne, wykłady i prelekcje, spacery czy warsztaty tworzenia mozaik. Trwałym rezultatem projektu ma być katalog poświęcony mozaikom Lublina.

Wśród wybranych projektów znalazła się także propozycja Lubelskiej Grupy Badawczej „Powroty – Lublin w dialogu z przyrodą i kulturą”. Porusza ona temat miejskiej natury, która może być przestrzenią budowania relacji, tworzenia kultury, interpretowania dziedzictwa, budowy tożsamości i więzi społecznych. Do tych zagadnień projekt odnosi się poprzez szereg spotkań, warsztatów i spacerów oraz publikacje, które powstaną w ich efekcie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Samorządy Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego będą współpracować na rzecz rozwoju kultury

Tematem trzech serii koncertowych zaplanowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego na lata 2024-2026, będzie natomiast Tabulatura Jana z Lublina, sporządzona w klasztorze kanoników regularnych laterańskich w latach ok. 1537-1548. Dzieło jest wyjątkowym zabytkiem ówczesnej polskiej i europejskiej kultury muzycznej – najobszerniejszym rękopisem zachowanym w Polsce, głównym źródłem poznania polifonii wokalnej i największym zbiorem muzyki organowej spisanym w renesansowej Europie.

Z kolei projekt „Gotowi na ESK 2029” Fundacji Karuzela Aktywności stawia na edukację kulturalną. Jego celem jest przygotowanie osób dorosłych, w szczególności po 60. roku życia, do udziału w życiu kulturalnym miasta. Zadanie obejmuje m.in.: rozpoznanie potrzeb osób biorących udział w projekcie, wyszukiwanie dla nich odpowiedniej oferty, rezerwowanie biletów czy towarzyszenie im w czasie wydarzeń.

fot. Miasto Lublin

3 komentarze do “Drugi konkurs „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” rozstrzygnięty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *