LublinWiadomości

Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Poznaliśmy laureatów

Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątek, 7 czerwca, w Chatce Żaka, poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: Mecenas Kultury, Upowszechnianie Kultury, Nagroda Artystyczna i Nagroda za Całokształt Działalności.

Gala Kultury co roku stanowi podsumowanie działań i wydarzeń w obszarze lubelskiej kultury.

Jak podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, kultura w naszym mieście ogrywa wyjątkową rolę. „To jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych Lublina i obszar, który wyróżnia nas na tle innych miast”.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Miasto ze Strategią Kultury Lublin 2030+. Radni byli jednomyślni

W tym roku Gala miała szczególne znaczenie z uwagi na proces ubiegania się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Z tej okazji instytucje kultury i organizacji pozarządowych, zaangażowane wspólnie z Miastem w przygotowanie finałowej aplikacji, otrzymały z rąk Prezydenta Miasta potwierdzenia dołączenia do Konsorcjum Unii Lubelskich Operatorów Kultury.

Nagrody Kultury tradycyjnie przyznano w czterech kategoriach.

Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury trafiła do firmy Strabag Sp. z o. o. za znaczący wpływ na kształtowanie i jakość oferty kulturalnej Lublina oraz stosowanie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu przez finansowe wsparcie cyklu wydarzeń w ramach Festiwalu Wschód Kultury: edycja lubelska – Inne Brzmienia, edycja rzeszowska – Stadion Kultury i edycja białostocka – Inny Wymiar. Doceniono także zainicjowanie przez Spółkę programu #BudujemyKlimatKultury, w ramach którego objęła ona mecenatem 15 wydarzeń artystycznych i instytucji kultury w 12 miastach Polski.

Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury otrzymała z kolei Yaryna Posuniak, animatorka kultury, architektka i historyczka sztuki, za znaczące dokonania w zakresie upowszechniania i animacji kultury, w szczególności za stworzenie i prowadzenie miejsca spotkań i dialogu międzykulturowego – Wielokulturowej Biblioteki w Lublinie w Centrum Integracji Baobab, a także za działania na rzecz promocji różnorodności kulturowej i integracji społecznej wspierające wzajemne zrozumienie i budujące więzi w społeczeństwie.

 Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury

Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin przyznano natomiast Zespołowi Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej za wybitne dokonania artystyczne i wyjątkowy wkład w pielęgnowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz pasję i zaangażowanie, dzięki którym tradycje ludowe ożywają i zyskują nowe pokolenia wielbicieli. Nagroda jest także wyrazem wdzięczności za nieoceniony wpływ na życie kulturalne naszego miasta i godne reprezentowanie Lublina w kraju i za granicą.

Nagrodą Miasta Lublin za Całokształt Działalności uhonorowano Zbigniewa Jóźwika, artystę ekslibrisu, grafika, poetę, bibliofila, przyrodnika i polarnika, za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, bogaty i różnorodny dorobek twórczy, niezwykłe zaangażowanie w działalność na rzecz popularyzacji sztuki oraz niestrudzone wspieranie innych twórców na drodze rozwoju ich talentów. Nagroda stanowi również wyraz uznania za aktywny wpływ na kształtowanie życia kulturalnego naszego miasta oraz godne reprezentowanie Lublina w kraju i za granicą, w szczególności za zainicjowanie i organizację Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego oraz stworzenie cykli graficznych, takich jak „Spitsbergen”, „Stawanie się”, „Osiedla ludzkie”, „Madonny”, „Krzyże” i blisko 100 artykułów na temat grafiki i ekslibrisu.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Drugi konkurs „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” rozstrzygnięty

Laureat Nagrody za Całokształt Działalności otrzymał statuetkę autorstwa prof. Adama Myjaka i 30 tys. zł, laureaci Nagrody Artystycznej i Nagrody za Upowszechnianie kultury otrzymali po 25 tys. zł. Z kolei nagroda dla Mecenasa Kultury ma charakter wyróżnienia honorowego, laureat otrzymał statuetkę autorstwa Bartłomieja Sęczawy.

Podczas wydarzenia wręczono także nagrody okolicznościowe oraz medal Unii Lubelskiej i medale Prezydenta Miasta Lublin.

fot. facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *