EdukacjaLublinWiadomości

Lubelska uczelnia w gronie najlepszych na świecie!

Według najnowszego rankingu QS World University Rankings 2025, Politechnika Lubelska uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie.

QS World University Rankings to jeden z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią z regionu lubelskiego, która znalazła się w tegorocznym zestawieniu. W skali kraju, uczelnia zajęła 20. miejsce.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Studenci Uniwersytetu Medycznego otrzymali stypendia ministra zdrowia

– Takie zestawienia pomagają budować i umacniać międzynarodową reputację uczelni. Obecność w nich Politechniki Lubelskiej to dowód, że nasze wysiłki przynoszą efekty. Jednocześnie wskazuje nam, w jakich obszarach możemy się doskonalić, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki – podkreśla rektor prof. Zbigniew Pater.

Z roku na rok ranking QS ocenia coraz więcej szkół wyższych, co zwiększa konkurencję i podnosi poprzeczkę. W tym roku przeanalizowano około 3 tys. uczelni, z czego 1503 znalazło się w zestawieniu ostatecznym.

Kluczowymi wskaźnikami, które przyniosły Politechnice Lubelskiej wysoką pozycję są: liczba cytowań, stosunek liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów, międzynarodowa współpraca badawcza oraz odsetek studentów z zagranicy.

– Świadczą one o tym, że Politechnika Lubelska skutecznie dąży do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia oraz aktywnie angażuje się w globalne projekty badawcze, co przyciąga naukowców i studentów z całego świata – mówi prof. Zbigniew Pater. Zdaniem rektora, te osiągnięcia podkreślają konkurencyjność lubelskiej uczelni na arenie międzynarodowej oraz potwierdzają jej pozycję jako prestiżowej instytucji edukacyjnej i naukowej.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską

Ranking QS oparty jest na 5 głównych kryteriach. Najważniejszy wskaźnik to Research and Discovery, na który składają się oceny reputacyjne ekspertów akademickich oraz liczba cytowań będąca szacunkową oceną wpływu i jakości prac naukowych prowadzonych przez uniwersytet. Kolejny wskaźnik to Employability and Outcomes opracowany w oparciu o opinie pracodawców oraz o zdolności instytucji do zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnialności swoich absolwentów i kształcenia liderów. Pozostałe kryteria oceny obejmują: stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, zaangażowanie międzynarodowe oceniane przez pryzmat liczby zagranicznych naukowców, studentów i udziału w międzynarodowych sieciach badawczych, oraz zaangażowanie w realizację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Ranking publikowany jest od ponad dwudziestu lat przez Quacquarelli Symonds – lidera w dostarczaniu usług analitycznych dla międzynarodowego sektora edukacji wyższej.

fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *