BiznesLublinWiadomości

Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską

Zestaw z maską do peelingu skóry twarzy, butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome, urządzenie do oczyszczania powietrza, ogniwo gąsienicy, układ do usuwania farmaceutyków ze ścieków, czy wiata autobusowa z zieloną ścianą. Politechnika Lubelska zajęła 1. miejsce w liczbie otrzymanych patentów. Raport w tej sprawie opublikował właśnie Urząd Patentowy RP.

Liderem opublikowanego przez Urząd Patentowy rankingu jest Politechnika Lubelska, która w 2023 roku otrzymała aż 126 wynalazków. To o 29 więcej niż rok wcześniej. Innowacyjne rozwiązania zaproponowane przez naukowców Politechniki Lubelskiej dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Na liście znajduje się, m.in. laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który może być stosowany na skrzydłach samolotów; urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza; obroża ze wskaźnikiem laserowym dla zwierząt wodnych ale też pneumatyczny masażer limfatyczny czy metoda zmiany kształtu tulei, która stosowana jest w motoryzacji, kolejnictwie i obronności.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę, która da „drugie życie” odpadom

– Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, uczelnie mogą lepiej rozwijać współpracę z przemysłem, komercjalizować wyniki badań oraz podnosić swoje pozycje w rankingach naukowych – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.

Na Politechnice Lubelskiej najwięcej patentów stworzono na Wydziale Mechanicznym (62), Wydziale Inżynierii Środowiska (41) oraz Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (15).

– Posiadanie patentów umożliwia uczelniom transfer technologii do przemysłu, co otwiera nowe możliwości współpracy z firmami poszukującymi innowacyjnych rozwiązań – zauważa Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Aby zachęcić naukowców do aktywności patentowej, Politechnika Lubelska wprowadziła system motywacyjny. Rektor uczelni zapowiada też dodatkowe środki w wysokości 175 tys. złotych, na udział naukowców w międzynarodowych wystawach i konkursach wynalazków. Dzięki temu zwiększy się szansa na ich komercjalizację i zdobycie międzynarodowych partnerów.

W planach jest też utworzenie, razem z Politechniką Rzeszowską i Politechniką Białostocką spółki celowej, której zadaniem będzie zatrudnienie brokerów odpowiedzialnych za poszukiwanie kontrahentów biznesowych oraz promowanie polskich innowacji na arenie międzynarodowej.

Ale to nie koniec. Powstanie także Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji. Jak zapowiada rektor Pater, będą w nim tworzone i oferowane cyfrowe bliźniaki, czyli wirtualne modele technologii i wynalazków, które mają duży potencjał komercyjny.

Ochrona własności intelektualnej to ważny aspekt codziennej działalności uczelni. Bez odpowiedniego zabezpieczenia istnieje ryzyko kradzieży pomysłów, produktów lub technologii przez konkurencję lub osoby trzecie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: IPITEX 2024. Lubelskie wynalazki nagrodzone na targach w Tajlandii

– Inwestorzy, zanim zdecydują się na inwestycje, często sprawdzają, czy uczelnie odpowiednio chronią swoją własność intelektualną. Ochrona ta daje im pewność, że ich inwestycje będą bezpieczne i skutecznie zabezpieczone – uważa Chrapowicki.

Politechnika Lubelska wyprzedziła w ilości patentów pozostałe uczelnie, w tym Politechnikę Śląską (87 patentów) i Politechnikę Poznańską (71).

fot. materiały prasowe

3 komentarze do “Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *