BiznesLublinWiadomości

Lubelska uczelnia w kooperacji z dużą firmą motoryzacyjną

Zacieśnia się współpraca Politechniki Lubelskiej z duńską firmą Borg Automotive sp. z o.o. Właśnie podpisano umowę o współpracy.

Duńska firma Borg Automotive to wiodący w Europie producent regenerujący części samochodowe. Produkują m.in. rozruszniki, alternatory, zaciski hamulcowe, czy sprężarki. Firma posiada zakłady w Danii, Belgii, Anglii i Polsce, w tym fabrykę zlokalizowaną przy ul. Metalurgicznej w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Jak po patenty to tylko na Politechnikę Lubelską

– Chcemy bardzo mocno rozwijać współpracę przemysłową tak, żeby nasze innowacje znajdowały zastosowanie w gospodarce – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater rektor Politechniki Lubelskiej. I dodaje: – Prowadzimy kilka takich programów. Jednym z nich są staże przemysłowe. Chcemy, żeby nasi pracownicy byli łącznikami z największymi firmami w regionie.

Staże takie prowadzi, m.in. Borg Automotive Sp. z o.o., która współpracuje z Politechniką Lubelską już od dwóch lat. W ramach kooperacji firma uczestniczyła także w konkursach „Wschodzący Innowatorzy” z projektu Politechniczna Sieć Via Carpatia.

– Gdy tylko rozpoczęliśmy rekrutację to pierwszymi pracownikami naszego zakładu byli właśnie absolwenci Politechniki Lubelskiej – wspomina też Marek Meleszczuk, dyrektor Borg Automotive sp. z o.o. i dodaje: – W tej chwili oprócz mnie wszyscy inżynierowie w zakładzie są absolwentami Politechniki Lubelskiej.

Podpisana właśnie umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Lubelską a Borg Automotive sp. z o.o. dotyczy wielowymiarowej współpracy, między innymi: wspólnych projektów, opracowania nowych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, rozwoju nowych kompetencji, organizacji staży oraz praktyk dla naukowców i studentów, organizacji seminariów i konferencji.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lubelska spółka z morskim oknem na świat

– W tej chwili realizujemy już trzecią edycję staży. Nasi stażyści z Borg Automotive w tej chwili pracują już z przedstawicielami tej firmy nad wspólnym zgłoszeniem patentowym – podkreśla Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

Jak się okazuje współpraca zainicjowana przy okazji staży przemysłowych daje możliwości rozwoju także w innych obszarach, w tym m.in. komercjalizowania wyników prac badawczo-rozwojowych.

fot. PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *