Z kraju i ze świata

Silvio Berlusconi nie żyje. Były premier i miłośnik „bunga, bunga” miał 86 lat

Nie żyje Silvio Berlusconi. Zmarł w wieku 86 lat w szpitalu San Raffaele w Mediolanie, donosi „Corriere della Sera”. Berlusconi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich polityków, trzykrotnym premierem Włoch, magnatem medialnym oraz bohaterem wielu skandali. Przez ostatnie lata jego stan zdrowia pogarszał się. W ciągu tego czasu często trafiał do szpitala. W 2016 roku przeszedł operację serca , zmagał się z rakiem prostaty, a w 2020 r. przeszedł COVID-19.

W kwietniu i maju lider partii Forza Italia spędził w szpitalu łącznie 45 dni z powodu zapalenia płuc spowodowanego przewlekłą białaczką, na którą cierpiał. W piątek Berlusconi trafił do szpitala w Mediolanie na zaplanowane przez  lekarzy badania.

Silvio Berlusconi urodził się 29 września 1939 roku w Mediolanie, w rodzinie klasy średniej. Jego ojciec, Luigi, był pracownikiem banku, a matka, Rosa, zajmowała się domem. Berlusconi był najstarszym z trojga rodzeństwa – miał siostrę oraz brata.

W 1965 roku ożenił się z Carlą, z którą miał dwoje dzieci. Podczas tego małżeństwa nawiązał romans z aktorką Veronicą Lario, z która urodziła mu kolejną trójkę dzieci. W 1985 roku doszło do rozwodu, a pięć lat później Berlusconi poślubił Veronicę. Ich ślub był dużym wydarzeniem medialnym. W maju 2009 roku Lario wniosła pozew o rozwód, który został ostatecznie przypieczętowany w grudniu 2012 roku. Berlusconi zgodził się na wypłatę byłej żonie zawrotnej łącznej kwoty 48 milionów dolarów alimentów.

Silvio Berlusconi był założycielem potężnego holdingu Fininvest, który działał w branży bankowej i produkcji filmowej. Posiadał również imperium medialne Mediaset. Dzięki swoim biznesowym przedsięwzięciom kontrolował stacje telewizyjne, radiowe, prasę i agencje reklamowe. Wzbudzało to kontrowersje i oskarżenia o konflikt interesów, zwłaszcza gdy był premierem, mając jednocześnie kontrolę nad publiczną telewizją RAI. Kontrolował wówczas 90% włoskiego rynku telewizyjnego.

Przez wiele lat Berlusconi był również właścicielem i prezesem klubu piłkarskiego AC Milan. W 2018 roku nabył również włoski klub AC Monza.

Silvio Berlusconi i jego polityczna kariera

Berlusconi z dużym impetem wkroczył do polityki. 18 stycznia 1994 założył partię partii Forza Italia, którą kierował przez cały okres jej działalności do 2009 roku. Trzy miesiące po założeniu Forza Italia wygrał wybory parlamentarne. W tym samym roku został po raz pierwszy premierem. Pełnił funkcję szefa włoskiego rządu w latach 1994-1995, 2001-2006 i 2008-2011. W późniejszych latach był europosłem, a następnie członkiem włoskiego senatu.

Jego polityczna kariera, w tym rola premiera, często budziła skrajne emocje, przede wszystkim ze względu na bliskie relacje z Władimirem Putinem. Był również znany ze swojego ciętego języka, nad którym często nie panował.

Przyjaźń między Berlusconim a Putinem trwała wiele lat. Poznali się podczas szczytu G8 w Genui w 2001 roku. Ich bliskie relacje przetrwały kolejne włoskie rządy i zmiany w ich życiu osobistym. Spotykali się prywatnie w daczach Putina, w rzymskiej rezydencji Berlusconiego lub jego luksusowej posiadłości na Sardynii. Córki Putina również odwiedzały willę Certosa na tej włoskiej wyspie. W 2015 roku Berlusconi towarzyszył Putinowi podczas wizyty na Krymie. Podczas tamtego spotkania przyjaciele wypili butelkę wina z 1775 roku o wartości 150 tysięcy dolarów. W 2013 roku włoskie media opublikowały zdjęcie Putina bawiącego się z psem Berlusconiego, Dudu, w rzymskiej rezydencji Palazzo Grazioli.

Przyjaciele często obdarowywali się prezentami. Berlusconi organizował Putinowi koncerty piosenkarza Tony’ego Renisa, znanego z przeboju „Quando, quando, quando”. Podarował mu łóżko i specjalnie zaprojektowaną kołdrę z wydrukowaną na niej fotografią ich uścisku dłoni. Putin odwdzięczał się, zapraszając Berlusconiego na turnieje judo, mecze hokeja i polowania.

„Bunga, bunga”

Berlusconi zostanie zapamiętany nie tylko jako polityk, ale także jako bohater licznych skandali, zarzutów i wyroków sądowych. Jego życiorys był równie barwny, co kontrowersyjny.

Silvio Berlusconi był zamieszany w liczne skandale obyczajowe, w tym oskarżany o kontakty z nieletnią prostytutką. Pierwsza instancja skazała go, ale w apelacji został uniewinniony. Chodziło o słynne przyjęcia w jego domu, które media włoskie opisywały jako „orgie”. Berlusconi odpierał te zarzuty. W 2013 roku Berlusconi został skazany na 7 lat więzienia za udział w skandalu seksualnym. Sąd uznał go winnym korzystania z usług nieletniej marokańskiej prostytutki o imieniu Ruby. Jednak sąd wyższej instancji go uniewinnił. Później postawiono mu zarzut przekupienia młodych kobiet, które brały udział w „bunga bunga”. Według aktu oskarżenia miał im zapłacić 10 milionów euro za milczenie. Ostatecznie sąd w Mediolanie także uniewinnił go od tych zarzutów.

W trakcie swojej kariery politycznej i biznesowej Silvio Berlusconi budził kontrowersje i wywoływał skandale, jednocześnie pozostając jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci we włoskiej polityce i mediach. Jego śmierć w wieku 86 lat zakończyła pewien rozdział we włoskiej historii politycznej.

Według rankingu Forbesa majątek rodziny Berlusconi wynosi 7 miliardów dolarów.

fot. wikimedia commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *