FestiwaleKultura

Festiwal Wielokulturowy Lublin. Przed nami 16. odsłona obchodów różnorodności kulturowej

Tegoroczna edycja jest szesnastą odsłoną Festiwalu, który odbędzie się w dniach 15-18 czerwca. Ideą przewodnią wydarzenia jest ukazanie bogatego dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych, obecnych w naszym mieście i regionie. Festiwal Wielokulturowy Lublin jest projektem artystyczno – edukacyjnym, który promuje tolerancję i dialog międzykulturowy, przybliżając zarówno historię, jak i współczesne oblicze Lublina. 

Bieżąca edycja festiwalu zostanie podzielona na trzy etapy. Organizatorzy zaproszą młodzież do udziału w grze miejskiej „Przestrzenie Lublina”. Gra odbędzie się w dniach 15-16 czerwca, a zadaniem uczestników będzie odkrycie kilkunastu punktów na mapie miasta. Młodzi spotkają tam reprezentantów mniejszości, którzy opowiedzą o swoich kulturach i tradycjach. Na podstawie tych rozmów zespoły będą uzupełniać Kartę Gry.

Zaproszenie do zabawy skierowane jest do trzyosobowych zespołów ze szkół ponadpodstawowych Lublina i powiatów sąsiadujących. Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej Centrum Kultury w Lublinie.

Jak co roku, po Lublinie będzie kursował Wielokulturowy Autobus, odwiedzając miejsca związane z codziennym życiem mniejszości. Wyjedzie on na ulice Lublina w sobotę i niedzielę (17 i 18 czerwca) odwiedzając kolejne przystanki, m.in.: Jeszywas Chachmej Lublin, Dom Sióstr Białych oraz miejsca, które pozwolą mieszkańcom poznać tradycje białoruską, łemkowską, tatarską, buddyjską, ewangelicką, prawosławną i greckokatolicką.

Festiwal Wielokulturowy Lublin zwieńczy wyjątkowy koncert formacji Tołhaje, która zachwyca nietypowymi aranżacjami ludowych pieśni. Grupa ma na swoim koncie m.in. Nagrodę Fryderyka za płytę z muzyką do serialu „Wataha” oraz Folkowy Fonogram Roku za album „A w Niedziela Rano”. Koncert odbędzie się w Wirydarzu Centrum Kultury 18 czerwca o godzinie 20:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

PROGRAM FESTIWALU:

15-16.06 (czwartek-piątek)
Przestrzenie Lublina
Gra miejska dla młodzieży

17-18.06 (sobota-niedziela)
przestrzenie Lublina
Autobus Wielokulturowy

18.06 (niedziela) godz. 20:30
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Tołhaje – koncert

Wydarzenie wpisuje się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *