Znamy pierwsze składy tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Wirtuoz fortepianu Lubomyr Melnyk oraz połączone siły włoskich i japońskich legend awangardowego jazzu, czyli projekt RuinsZu, otwierają program tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.
Ukraiński pianista Lubomyr Melnyk to bezsprzecznie jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych wirtuozów fortepianu, wizjoner płynnie łączący światy klasyki i awangardy. Uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków i kompozytorów naszych czasów, który stworzył w zasadzie nowy, autorski sposób grania i wykorzystywania instrumentu, polegający z jednej strony na technicznej biegłości i wysokich umiejętnościach, z drugiej zaś na śmiałej, nowatorskiej wizji jeśli chodzi o komponowanie i proces kreacji. Mówi się, że jego technika pianistyczna wymaga elementów sztuk walki – Tai Chi i Kung Fu, a z biegiem lat, jego „oddanie perfekcji” przeniosło fortepian w zupełnie nowe wymiary, sprawiając, że Melnyk nazywany jest „Prorokiem” tego instrumentu. Jego wszechstronność i styl powodują, iż na żywo sprawdza się idealnie, zarówno w najlepszych filharmoniach świata, jak i na plenerowych festiwalach z ambitną muzyką.
>>> CZYTAJ TAKŻE: Ogłoszono daty czołowych letnich imprez kulturalnych. Zapiszcie w kalendarzu!
RuinsZu to z kolei absolutna potęga jeśli chodzi o scenę noise jazzową czy też free improv. To fenomenalna kooperacja włoskich mistrzów noise jazzu, czyli kultowego Zu z japońską ikoną perkusji – Tatsuyą Yoshidą, współzałożycielem słynnej formacji Ruins. Ten niezwykły, wspólny projekt stanowi wypadkową zainteresowań artystów. Mamy tu zatem wspomniany jazz w kilku wariantach, ale też wycieczki w stronę brzmień mocniejszych jak metal, noise czy stoner. Do tego dochodzi swobodna improwizacja oraz testowanie możliwości brzmieniowych i przekraczanie granic w temacie wykorzystania instrumentów. Koncert RuinsZu to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Na żywo możemy spodziewać się zarówno materiału Ruins, jak i Zu, ale także nowych utworów jakie powstały w kontekście odbywającej się w 2024 roku ich pierwszej – jako jednego muzycznego organizmu – trasy koncertowej.

W tym roku będzie to już 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.
Inne Brzmienia to prawdziwe święto dla miłośniczek i miłośników muzyki alternatywnej, gdzie zawsze można liczyć na różnorodność stylistyczną i gatunkową, wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale też na międzypokoleniowy, interdyscyplinarny program. Każdego roku, poza muzyką, publiczność może obcować z wartościową literaturą, ciekawym kinem, propozycjami z obszaru sztuk wizualnych i fotografii czy brać udział w programie warsztatowym dla całych rodzin.
>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hollywood i Netflix w Lublinie. Lubelski Fundusz Filmowy podsumowuje miniony rok
Wstęp na wydarzenie niezmiennie jest bezpłatny, a już wkrótce, zgodnie z zapowiedziami organizatorów, poznamy kolejnych artystów, którzy pojawią się na tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się na Błoniach pod lubelskim Zamkiem w dniach 27-30 czerwca.
Pingback: 16 książek w trzy lata. Nowy projekt Warsztatów Kultury
Pingback: Miasto wyda prawie 300 tys. zł na kulturę w dzielnicach. Mieszkańcy zrealizują blisko 60 inicjatyw
Pingback: Wytwórnia On-U Sound Adriana Sherwooda na festiwalu Inne Brzmienia
Pingback: Noc Kultury. Rusza "akcja łyżeczka!"
Pingback: Letnia Galeria sztuki na brzegach Bystrzycy