LublinWiadomości

Miasto wyda prawie 300 tys. zł na kulturę w dzielnicach. Mieszkańcy zrealizują blisko 60 inicjatyw

Blisko 300 tys. zł na realizację kulturalnych pomysłów otrzymają mieszkańcy lubelskich dzielnic. W rozstrzygniętych właśnie konkursach programów Dzielnice Kultury i Młodzież Inspiruje Dzielnice dofinansowanie otrzyma 57 lokalnych inicjatyw. Działania będą realizowane w instytucjach kultury, placówkach oświatowych, domach pomocy społecznej, czy miejscach przestrzeni publicznej.

Program „Dzielnice Kultury” skierowany jest do osób powyżej 30. roku życia mieszkających w Lublinie, natomiast program „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” powstał z myślą o młodzieży w wieku od 10 do 30 lat mieszkającej, uczącej się lub studiującej w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Konkurs „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” rozstrzygnięty. Wsparcie otrzyma 18 projektów

Na realizację projektu można było otrzymać nawet 6 tys. zł. Ostatecznie, w ramach programu „Dzielnice Kultury” rekomendacje komisji konkursowej otrzymało 25 projektów na kwotę ponad 132 tys. zł, natomiast w ramach „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” do realizacji wskazano 32 projekty na kwotę ponad 158 tys. zł.

Oba konkursy były również okazją do włączenia się w starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i realizacji pomysłów, które wpisują się w hasło Re:union.

Jak podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji: – „Działania kulturalne w dzielnicach to wspaniały sposób na scalanie lokalnych społeczności, ale także łączenie mieszkanek i mieszkańców różnych części miasta”.

W ramach tegorocznej edycji programu odbędą się m.in.: międzypokoleniowe spotkania, plenerowe warsztaty i gry, spotkania poetyckie, sportowe, kinowe czy kulinarne, nagrania autorskich piosenek wraz z teledyskami, zajęcia fotograficzne, psychospołeczne, teatralne, czy warsztaty multimedialne zwieńczone wystawą.

Działania w dzielnicach rozpoczną się 1 kwietnia i mają się zakończyć do 30 listopada.

„Dzielnice Kultury” to zainicjowany w 2013 roku wieloletni, interdyscyplinarny program, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego każdej z 27 dzielnic Lublina. Jego geneza sięga starań o tytuł ESK 2016 i koncepcji wpisanej do ówczesnej aplikacji konkursowej Lublina pod nazwą „Europejskie Dzielnice Kultury”. W 2022 roku, w związku z przygotowaniami Lublina do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży formuła „Dzielnic Kultury” została rozwinięta o program „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy pierwsze składy tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

– Projekty będące częścią programu są tworzone i realizowane przez mieszkańców dla mieszkańców – zaznacza Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Szczegółowe wyniki naboru znajdują się na stronach internetowych Operatorów programu, którymi są: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” oraz Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja.

fot. Miasto Lublin

2 komentarze do “Miasto wyda prawie 300 tys. zł na kulturę w dzielnicach. Mieszkańcy zrealizują blisko 60 inicjatyw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *